Do podzimní sezony vstupuje vláda Petra Fialy zostra. Minulý týden lídři pěti koaličních stran schválili definitivní podobu konsolidačního balíčku. Vyšli vstříc odborářům a zaměstnavatelům ohledně zdanění benefitů, obcím u daně z nemovitosti a čtenářům, když DPH u novin snížili z 21 procent na dvanáct.

Podle premiéra Petra Fialy je na změnách plná koaliční shoda, takže soubor úsporných opatření, jímž se změní třiašedesát zákonů, by měl ve sněmovně hladce projít.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Vláda je proti podnikatelům. Fiala a Pekarová žijí z daní Agrofertu, řekl Babiš

Balík a pak státní rozpočet na příští rok, v němž se promítnou škrty v národních dotacích, má během dvou let snížit schodek o 150,7 miliardy korun.

Otázka pro tento týden: Má ministr odstoupit nebo být odvolán, když je přistižen při zjevné lži? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Opozice s podobou úspor nesouhlasí. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v páteční debatě Deníku řekl: „Vláda vyslala jasný signál, že si nepřeje podnikatele v České republice. V Maďarsku je korporátní daň devět procent, u nás se zvýší na 21, takže pravicová ODS říká všem podnikatelům, že je tady nechce, a proto je a jejich zaměstnance víc zdaní.“

Předseda vlády Petr Fiala se ovšem musí vypořádat i s jinými záležitostmi. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) musela komentovat snímek, na němž byla před několika lety zachycena s bílým práškem. Původně tvrdila, že jde o fotomontáž a že si na nic podobného nevzpomíná. Byla to lež, neboť pravost fotografie později uznala.

A setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s poradcem exprezidenta Miloše Zemana dokonce přimělo Petra Fialu k vystavení žluté karty a varování: „Pokud by se ukázalo, že neříkal pravdu, následovala by červená karta.“

Český premiér Petr Fiala
Setkání s Nejedlým? Blažek dostal od vedení ODS žlutou kartu, uvedl Fiala

Blažek vysvětlil pobyt v restauraci u stolu s Nejedlým a jeho společností náhodným úkrytem před bouřkou. Předtím se prý s Nejedlým viděl před koncem Zemanova mandátu. „Určitě jsme se potkali asi tři čtyři měsíce zpátky, ale rozhodně jsme neřešili nic,“ naopak prohlásil Nejedlý.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

„Když ho během posezení trvajícího pět hodin načapali novináři, dočkali se občané z Blažkových úst místo přijetí odpovědnosti a následné rezignace jen arogantních výmluv a bagatelizace,“ napsal v pozvánce na demonstraci spolek Milion chvilek pro demokracii.

Piráti už mají za sebou rezignaci náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka i poradce a přítele náměstkyně pražského primátora Jany Komrskové. Proč se Pavel Blažek stále drží v křesle? Je lež důvodem k odstoupení? Ve čtvrtek od 10:30 se zeptáme Petra Fialy na Denik.cz.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.