Přechod na úsporné LED žárovky je dlouhodobou záležitostí, aktuálně ale narůstá zejména podíl lidí, kteří zvažují využití sluneční energie prostřednictvím solárních panelů. „Nejspíš budeme v nejbližší době také svědky zvýšené poptávky po nízkoenergetických domácích spotřebičích,“ uvedl Ondřej Vácha ze STEM/MARK.

Ceny energií stoupají, zdražování se navíc dotkne i vytápění…
Neúnosné účty za energie. Teplo v bytových domech podraží až dvojnásobně

K lepší orientaci v tom, které spotřebiče jsou skutečně úsporné, lidem pomáhají barevné energetické štítky. Počátkem letošního roku se změnil systém jejich značení, namísto dosavadního označení největší úspory jako A+++ nově zákazníci v obchodech či nabídkových katalozích e-shopů najdou přístroje s největší úsporou pod značkou D či C. Vyšší třída zatím zůstává neobsazena, je připravena na budoucí superúsporná zařízení.

Odborníci si změnu značení pochvalují. „Pro zákazníky je to lepší v tom, že energetický štítek už neslouží jen jako nějaký prázdný marketingový slogan, ale ohodnocení odpovídá realitě a umožňuje lepší srovnání spotřebičů,“ řekl Deníku Juraj Krivošík, ředitel společnosti SEVEn, která se otázkou energetické účinnosti dlouhodobě zabývá. Čeští spotřebitelé se podle štítků řídí víc než jinde v zahraničí, podobně jako třeba rovněž šetrní Němci.

Prodeje ovlivňuje řada faktorů 

Potvrdit, zda v uplynulých dnech po náhlém zdražení energií skutečně vzrostly prodeje takového zboží, ale podle něj zatím nelze. Statistiky budou zveřejněny zřejmě až v příštím roce. „Navíc prodeje ovlivňuje řada dalších faktorů. Roli hraje třeba nynější nedostatek čipů, výrobci proto nemohou prodávat některé výrobky,“ vysvětlil Krivošík. Podle jeho zkušenosti se ale Češi s energetickými štítky již dobře sžili, a při nákupu je využívají.

Přestože jsou tyto štítky dobrým vodítkem, jak uspořit, lidem, kteří se kvůli aktuálně předraženým energiím dostali do finančních potíží, příliš pomoci nemusí. „Pokud někdo nyní nemá ani na energie, tak asi nebude zvažovat koupi nového spotřebiče,“ míní Krivošík.

Ilustrační foto
Lidé kvůli drahým energiím vykupují kamna. Čekací doba je až půl roku

V případě, že lidé na energie nemají dost peněz, neměli by zapomínat na osvědčené způsoby šetření: netopit ani nesvítit zbytečně a využívat celou řadu praktických návodů, jak se spotřebiči správně nakládat. „Vždycky je možnost nějakých úspor energie jak při správné obsluze spotřebičů, tak i ohledně osvětlení, vytápění či ohřívání vody,“ dodal Krivošík.