„Bohužel jsem se letos nemohl zúčastnit Prague Pride, protože mi kolidovala s volným časem. Stejně jako v minulých letech. Ale o hodně jsem přišel. Konkrétně o možnost zeptat se tohoto pána: ‚33 - a není to málo, Antone Pavloviči‘?“ napsal v neděli 13. srpna 2023 na svůj twitterový účet právník a vysokoškolský pedagog Ondřej Dostál.

Svá slova připojil ke sdílenému příspěvku lékaře Lukáše Pollerta, který na Twitteru zveřejnil zmíněnou fotografii mladíka s duhovými penisy a připojil k ní popisek: „Koukněte na tu krásu! Myslím, že se dostáváme do závěrečné rovinky. Brzy budeme v cíli!“

Fotografie se začala z účtů obou mužů rychle šířit. Na Pollertově účtu dosáhla do středy 16. srpna více než 144 tisíc zobrazení a více než 80 sdílení, u Dostála 63 tisíc zobrazení a více než 30 sdílení. S různými ironickými popisky se objevila také na Facebooku. Jenže s pražským festivalem Prague Pride nemá vůbec nic společného a je stará více než devět let.

Fotografie z jiné doby a odjinud

Jak si lze ověřit přes funkci zpětného vyhledávání obrázků, zmíněná fotografie koluje po internetu nejméně od roku 2014 (s datem 24. února 2014 ji lze najít například na webu Rouming.cz).

Podle příspěvku jednoho z uživatelů Twitteru, který se zapojil do diskuse přímo pod Dostálovým postem, je dokonce ještě starší a pochází z roku 2012 z Berlína.

V uplynulých letech se každoročně sdílela s různými ironickými popisky běžně nejenom u nás, ale také v zahraničí. 

„Udělali ten zákon doslova jen proto, aby zabránili tomuhle chlapovi stěhovat se do Austinu,“ uvedla sarkasticky k této fotce 1. června 2022 na Twitteru třeba Mary Harringtonová, označující sama sebe za reakční feministku, k poznámce svého kolegy, že prý právě zjistil, že v Texasu schválili zákon zakazující vlastnictví více než šesti robertků.

Deník proti fake news. Z architektury zachycené na snímku je navíc patrné, že nebyl vůbec pořízen v Praze, natož v místech, kde probíhá festival Prague Pride. „Trasa našeho průvodu vede z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopech, Celetnou, Staroměstské náměstí, Pařížskou a Čechův most. Komukoliv se znalostmi centra města musí být jasné, že žádná taková budova, jakou vidíme na fotografii, se na této trase nevyskytuje,“ sdělila Deníku programová ředitelka festivalu Prague Pride Veronika Dočkalová.

Prague Pride není akce exhibicionistů

Dočkalová zdůraznila, že posláním festivalu Prague Pride také není propagace exhibicionismu, s nímž je spojován. 

„Náš festival je tu pro všechny. Účastní se ho rodiny s dětmi i senioři a seniorky. Valná většina průvodu jsou civilně oblečení lidé. Spojovat nás s exhibicionismem a komunikovat jenom pár lidí ve výrazném kostýmu je nástroj, kterým se přiživuje homofobie,“ uvedla pro Deník.

Dodala, že organizátoři akce rozumí tomu, že je zajímavější sdílet fotografie výrazně nalíčených a nástrojených lidi, než rodin s dětmi. „Budeme ale rádi, pokud půjde alespoň o skutečné záběry z naší akce,“ konstatovala Dočkalová.

První ročník festivalu Prague Pride se konal v roce 2011 a podle oficiálních webových stránek akce se ho zúčastnilo asi osm tisíc lidí. „Festival Prague Pride není jen průvod městem. Trvá celý týden od pondělí do neděle a koná se během něj na 180 různých akcí. Pride Parade, duhový průvod Prahou, je až jeho sobotním vyvrcholením. Mezi festivalové klasiky patří všemožné přednášky a diskuse, filmové projekce, divadelní a taneční vystoupení, talk-shows, sportovní události, duchovní setkání a samozřejmě zábava v podobě koncertů, parties, či pikniků,“ uvádějí organizátoři.