Zdroj: DeníkBezpečnostní experti společnosti O2 uvádějí, že denně je podvrhnuto asi 300 mobilních čísel a rozesláno více než deset tisíc SMS zpráv. V jiných případech podvodníci svým obětem pod různou falešnou identitou přímo volají a často se zaměřují na seniory.

Ostatně s falešnou identitou mají svoje zkušenosti i pracovníci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), kteří mají střežení bezpečnosti ve virtuálním světě přímo v popisu práce.

Internetový podvodník se omylem dovolal do redakce Deníku. Nepochodil:

Ilustrační snímek
Jak pracují internetoví podvodníci? Jeden se omylem dovolal do redakce Deníku

„Setkali jsme se s tím, že si pachatelé vyhledali na internetu jména zaměstnanců NÚKIB a vydávali se za ně. Nutili oběti k převodu peněz, bohužel v některých případech byli úspěšní. Je to obtížná situace nejen pro oběť, která třeba přijde o celoživotní úspory, ale i pro člověka, jehož jméno takto někdo zneužije,“ uvedla mluvčí úřadu Eva Rajlichová.

Škody přitom nemusejí být malé. Například letos v létě se zloději vydávali právě za pracovníky NÚKIB a nutili lidi k převodu peněz na jiný účet. „Od jedné z obětí vylákali tímto způsobem téměř půl milionu korun,“ přiblížila Rajlichová.

Technika umí napodobit hlas

Je to v podstatě obvyklý způsob, jak z oběti vylákat peníze. Zloději se zpravidla vydávají za nějakou autoritu, jako jsou například banky nebo úřady, a snaží se z oběti vylákat peníze nebo citlivá data.

Příležitosti podvodníkům přinášejí i nové technologie. „Už jsou známy případy, kdy došlo třeba k napodobování hlasů nebo simulování hovoru od důvěryhodné osoby nebo organizace,“ doplnila mluvčí.

Podvody s milostnými dopisy stály už nejednu ženu nebo muže i statisíce korun:

Podvody s milostnými dopisy stály už nejednu ženu nebo muže i statisíce korun
Jsem seržantka z USA a miluji tě. Láska přes internet může přijít na statisíce

Jak nenaletět:

Jako užitečný návod, jak rozpoznat podvodné útoky, může posloužit Kybertest.cz, který připravila Česká bankovní asociace. V něm si každý může vyzkoušet svou zdatnost v kybernetické bezpečnosti.

Zloději se snaží dostat svou oběť pod časový tlak, emocionálně ji vyvést z míry a zneužít této situace. Zloději sice cílí na celou populaci, ale senioři mohou být v tomto ohledu zranitelnější. „Mnoho seniorů nemá stejnou míru znalostí a dovedností v oblasti technologií jako mladší generace. Mohou tak být snadnějším terčem kyberpodvodníků,“ vysvětlil bezpečnostní ředitel společnosti O2 Radek Šichtanc.

Senioři jsou snadnější terč

Stejně tak mají starší lidé tendenci být důvěřivější a ochotně věřit informacím, které obdrží online. Mohou také trpět sociální izolací a sami vyhledávají online kontakt, což nahrává komunikaci s podvodníky. S věkem také může klesat schopnost rychle rozpoznávat potenciální kyberhrozby a podvody. Podvodníci vytvářejí nové sofistikované triky, které jsou obtížně rozpoznatelné.

„Někteří senioři mohou být ochotnější sdílet své osobní a finanční informace online. To zvyšuje riziko, že se stanou obětí krádeže osobních údajů nebo finančního podvodu,“ doplnil Šichtanc.

Nejlepší ochranou je proto opatrnost. „V případě podezřelého nebo obtěžujícího volání doporučuji neváhat, ukončit hovor a nahlásit jej na policii,“ poradil.

Pozor! I to, co se původně jevilo jako brigáda, se může stát trestným činem: 

Buďte opatrní. Co se původně jevilo jako brigáda, se může stát trestným činem. Člověk může při přeposílání peněz na různé účty nevědomky pomáhat podvodníkům
Z brigády trestný čin? Bílí koně kryjí zloděje, jejich počet na internetu roste

Rajlichová rovnou seniorům doporučila považovat každý takový hovor automaticky za podvodný. „Jakmile během rozhovoru dojde ke snaze vyvinout nátlak, emočně je zpracovat a volající je tlačí do toho, aby se rychle a nepromyšleně rozhodli, pak doporučujeme hovor okamžitě ukončit,“ řekla mluvčí NÚKIB.

Bezpečnostní experti O2 upozorňují, že před Vánocemi probíhá rekordní vlna kybernetických útoků. Vůbec celý letošní rok by mohl být rekordní, o čemž svědčí čísla policistů. Ti očekávají, že počet podvodů v kyberprostoru letos překoná hranici dvaceti tisíc. Před dvěma roky jich zachytili 9,5 tisíce, loni pak toto číslo poskočilo na 18,5 tisíce.

Zdroj: Deník

Počet kybernetických útoků na klienty tuzemských bank roste už několik let. Jen za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo přes třicet jedna tisíc. Celkové škody jdou do stovek milionů. Deník.cz ve spolupráci s Českou bankovní asociací přichystal pokračování seriálu Digitální podvody – jak bránit své peníze. Vše k tématu najdete každou středu na www.denik.cz.

Díly seriálu
• 22. 11. - Podvodné e-shopy
• 29. 11. - Investiční podvody
• 6. 12. - Milostné dopisy a výhry
• 13. 12. - Bazarové podvody
• 20. 12. - Bílí koně
• 27. 12. - Podvodné telefonáty seniorům