„První srpnová dekáda byla velmi chladná a deštivá. O víkendu se už ale na naše území vrátilo léto v plné parádě a letní počasí nás bude provázet i celý týden. Maximální teploty budou na celém území nad letní hranicí 25 stupňů Celsia a nezřídka budou atakovat i tropických 30 stupňů Celsia. Nejsou vyloučeny ani tropické noci, kdy teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňů,“ uvedli meteorologové na facebooku.

Teploměr může v úterý ukázat i 33 stupňů. ČHMÚ vydal výstrahu před vysokými teplotami, která platí do úterního večera. V dalších dnech budou teplotní maxima podle předpovědi dosahovat až 31 nebo 32 stupňů. V sobotu pak může teplota stoupnout až na 34 stupňů. V neděli a na začátku příštího týdne bude dál až 32 stupňů.

Obec Hrušky jen několik dní poté, co se obcí v červnu 2021 prohnalo tornádo. Modré plachty zakrývaly domy, které přišly o střechu
Tornádům svědčí rovinatá krajina, ale objeví se i v kopcích, říká meteorolog

Počasí bude střídavě oblačné až polojasné, nebo jasné až polojasné. Na celý týden předpovídají meteorologové přeháňky i bouřky.

„V aktuálním týdnu od 14. srpna dochází k výraznému vzestupu teplot, a průměrné týdenní teploty se tak dostanou do extrémních hodnot. To znamená, že týdenní období přibližně od začátku druhé poloviny srpna bude patřit mezi nejteplejší od roku 1931,“ sdělili pracovníci ČHMÚ v měsíčním výhledu počasí.

Tropické teploty v Praze - Vltava.Tropické teploty v Praze Zdroj: Deník/Radek Cihla

V druhé polovině příštího týdne začnou podle meteorologů teploty pozvolna klesat, ale týdenní průměr teplot přesto zůstane nadprůměrný. V následujících dvou týdnech do 10. září budou teploty na rozhraní průměrných a nadprůměrných hodnot.

Chladný a deštivý začátek měsíce 

Horké letní počasí se do republiky v posledních dnech vrátilo po mimořádně chladném a deštivém začátku srpna. Počátek druhého prázdninového měsíce byl v Česku druhý nejchladnější a nejdeštivější od roku 1991. V průměru bylo 14,9 stupně Celsia a napršelo průměrných 72 milimetrů srážek.

Nižší teplota vzduchu byla v období od 1. do 10. srpna naposledy před 18 lety, více srážek v první srpnové dekádě spadlo v roce 2006.