Snímek, který se rozšířil po Facebooku, sice vycházel z vizuálu webu Extra.cz, ale jinak byl zfalšovaný: skutečný titulek tohoto webu totiž informoval o tom, že návštěva manželů Pavlových na festivalu Colours of Ostrava vzbudila pozitivní reakce.

Falešný titulek a začátek zprávy uváděly: „Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava poplivali a uráželi Petra Pavla i jeho ženu. Manželé Pávkovi na festivalu Colours of Ostrava. Eva si stěžovala, že jí lidé velmi sprostě nadávají. Prezident Pávek schytal pár luxusních plivanců do obličeje.“ 

Skupina ČEZ nemá s reklamami na údajné výhodné investiční produkty nic společného a apeluje na všechny, kdo se s nimi setkají, aby takové stránky ignorovali a neposkytovali podvodníkům přístupy ke svým účtům, sdělila Deníku mluvčí ČEZ. Ilustrační foto
Pozor na peníze. Dezinformátoři se začali zaměřovat na zisk, přešli k podvodům

Skutečný titulek ovšem zněl zcela jinak. „Manželé Pavlovi na festivalu Colours of Ostrava. Eva zazářila i v ležérním outfitu, prezident byl na roztrhání,“ uváděl.

Podle Extra.cz přijali návštěvníci festivalu prezidenta i první dámu vřele. Web ocenil i vystoupení samotného prezidentského páru. „Chovali se naprosto nenuceným dojmem, rozdávali úsměvy i podpisy a došlo i na nejednu společnou fotku s fanoušky. Ti si tak pochvalovali, že po letech máme prezidenta, který viditelně podporuje kulturu.“​

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Kecy a politika (komentátoři Bohumil Pečinka a Petrose Michopulos) s prezidentem Petrem Pavlem.Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Kecy a politika (komentátoři Bohumil Pečinka a Petrose Michopulos) s prezidentem Petrem PavlemZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Podle projektu Demagog.cz, zaměřeného na odhalování nepravdivých a manipulativních vyjádření, vycházel šířený hoax z původně přiznané fotomontáže, kterou zveřejnila facebooková stránka Nadruhou.net. Ta tyto různě upravované titulky sice od druhé poloviny července 2023 opravdu vytváří, ale doplňuje je vždy odkazem na originální články a upozorněním, že byl titulek ve fotomontáži pozměněn.

Deník proti fake news.Zdroj: Deník„Nic z toho nechybí ani u fotomontáže týkající se Petra Pavla – i ta má ve své spodní části na červeném podkladu drobným písmem vyvedený text: Nadpis článku je upravený! Jedná se o nápravu mediálních lží nebo pouze vtip. Originál je v popisku,“ upozorňuje Demagog.

Zničené obytné domy na kyjevském předměstí, kde se v prvních dnech ruské invaze odehrály prudké boje, 24. února 2023, Hostomel, Ukrajina. Ilustrační snímek
Poprask kvůli facebooku. Markéta Kutilová: Můj příspěvek zneužila řada politiků

Ve formě ofoceného snímku se však tato fotomontáž šířila již bez doprovodného popisku a reakce uživatelů internetu, kteří ji sdíleli, svědčily o tom, že věří nebo přinejmenším chtějí věřit, že jde o autentické zpravodajství. Některé reakce zněly:

„Čemu se diví komunista a politručka?“

„To dopadlo ještě dobře.“

„A co jiného? Pořádnou nakládačku.“

Dříve hudba, dnes ironické fotomontáže

Facebooková stránka Nadruhou.net má kolem 58 tisíc sledujících, na čemž se podle Demagogu podílí to, že se původně jmenovala Mp3s.nadruhou.net a propagovala dnes již neaktivní, ale dříve velmi populární web určený ke stahování hudebních mp3 souborů. 

Jana Peterková u soudu, 21. března 2023
Česká republika neexistuje! Dezinformační kampaně přecházejí v útoky na stát

Web mp3s.nadruhou.net fungoval až do roku 2018 a v roce 2019 se pak na něm objevilo upozornění na vznikající nový web na stejné doméně: nadruhou.net. V listopadu 2019 se pak stejným způsobem přejmenovala také facebooková stránka.

Příspěvky s upravenými novinovými titulky, ironizujícími nejrůznější osobnosti veřejného života (častěji ale členy současné vlády nebo ty, které se vyjadřují ve prospěch české pomoci Ukrajině) se na stránce začaly objevovat od 18. července letošního roku.