V posledních dvou týdnech se denní přírůstky nemocných často dostávaly přes stovku, 28. června denní nárůst přesáhl 300. Podle hygieniků a zástupců ministerstva zdravotnictví za tím bylo cílené testování na Karvinsku, kde se nákaza rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a v jejich rodinách.

V neděli a v pondělí se přírůstky držely pod stovkou, v neděli se ale testovalo nejméně za 14 dní. Počet testů za pondělí zveřejní ministerstvo dnes navečer.

Testování na koronavirus v OKD.
Na Karvinsku stále přibývá nakažených. Vojtěch: Karanténa není na místě

Aktuálně je nemocných covidem-19 v Česku 4343, z toho 132 se léčí v nemocnici. Ve vážném stavu je 14 hospitalizovaných.

Nejpostiženějším regionem zůstává okres Karviná, kde společně se sousedním Frýdecko-Místeckem platí přísnější hygienická opatření než ve zbytku republiky. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno zhruba 172 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Zastavení těžby

Ještě v neděli to bylo 252 nakažených. Firma OKD v pátek začala zastavovat těžbu, přerušení potrvá šest týdnů. Zhruba 90 procent nemocných v oblasti nemá žádné příznaky nebo jen mírné.

Na zhruba 23 případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní se počet nakažených snížil na Frýdecko-Místecku, v Ostravě je to asi 27 případů a na Kutnohorsku 25 případů. Ohnisko nákazy se tam objevilo v Církvici. V jiných částech ČR jsou čísla nižší.

Ilustrační snímek
Další omezení zrušeno. Ministr Vojtěch upřesnil, kde už nebudou povinné roušky

Ve srovnání krajů bylo zatím nejvíc nemocných zaznamenáno v Moravskoslezském, kde se dosavadní počet blíží číslu 3400. V Praze je to přes 2500, naproti tomu stále pod stovkou celkový počet nakažených zůstává na Vysočině. Úmrtí s covidem-19 bylo dosud nejvíc v Praze, víc než sto. Ve Zlínském kraji s nemocí zemřeli tři lidé, což je nejméně mezi kraji.