Předchozí
1 z 5
Další

Vyhledávám a fotografuje výhledy do krajiny

Otevřený výhled do krajiny a daleké obzory okouzlily Miloslava Slámu ze Žďáru nad Sázavou natolik, že si nenechá ujít jedinou příležitost vydat se na vrcholky kopců, které podobné příležitosti poskytují. „Mám rád místa s pěknými výhledy. Nemusí být nutně daleké, stačí mi jen pohled na krásnou krajinu. A těch je možné na Vysočině najít spoustu,“ podotýká Miloslav Sláma, který si mnohé výhledy také rád fotografuje.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Jeho učitelem a vzorem byl například Stanislav Chmelíček. „Pocházel od Náměšti nad Oslavou a do Žďáru nad Sázavou se přistěhoval. Nastoupil do Žďasu, kde dělal také fotografa v oddělení propagace. Byl opravdovým fotografem a působil i ve žďárském fotokroužku, do kterého jsem také chodil. Specializoval se na fotografování krajiny a rád se o své zkušenosti s námi podělil. Jednu ze svých fotografií mi nakonec věnoval, je to pohled z Metodky nad Koníkovem. Vzadu jsou vidět Králický Sněžník a Jeseníky. Je to jedno z míst, odkud je opravdu dokonalý výhled,“ vzpomíná na svého učitele a kamaráda Miloslav Sláma.

foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

On sám se ale za krajinného fotografa nepovažuje. „Podle mého se krajina musí buď fotit nebo vnímat. Nemám rád syndrom japonských turistů, kteří s sebou všude vláčí foťák a kameru, a až doma na monitoru počítače se pak koukají, kde to vlastně byli. Mě při putování po krajině fotografování tak trochu ruší. Je pravda, že většinou nějaký ten dokumentační záběr udělám, pak ale hned foťák odložím a raději plně vnímám to, co je kolem mě,“ vysvětluje Miloslav Sláma.

foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Jeho učitel Stanislav Chmelíček měl na fotografování krajiny poněkud jiný pohled. „On sledoval počasí, a v případě příznivých podmínek se uvolnil v práci, aby mohl odjet fotit. Krajinu fotil cíleně a jen za příznivých podmínek. To mohla být v některých případech třeba mlha. Předem si všechno prochodil, věděl, odkud jsou pěkné pohledy. Jeho fotografická práce byla profesionální. To já ale nedělám. Chodím sice také na místa, o kterých vím, že je z nich pěkný výhled, ale nejdu tam s cílem pořídit odtamtud dokonalou fotografii,“ popisuje rozdíly mezi Stanislavem Chmelíčkem coby inspirátorem a sebou, tedy jeho někdejším žákem, Miloslav Sláma.

foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Přesto i on už má na svém kontě několik výjimečných snímků, na nichž se mu povedlo zachytit daleké výhledy. „Podařilo se mi třeba vyfotit Sněžku z rozhledny Pípalky na Křemešníku. A mám i fotografii hradu Lipnice, který je při dobrém osvětlení vidět od benzinové pumpy nad Vodojemem u Žďáru nad Sázavou. Člověk nemusí lézt nikam na rozhlednu, aby něco hezkého viděl nebo vyfotil. Jedním z míst, které mám velmi rád, je například kopec Vejdoch nad obcí Jámy, který také poskytuje jedinečný výhled do krajiny,“ dodává Miloslav Sláma.

foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová