Předchozí
1 z 5
Další

Michalu Vytlačilovi z Bystřice nad Pernštejnem učarovaly orchideje

Michal Vytlačil z Bystřice nad Pernštejnem má zajímavého koníčka. Fotí orchideje. A to nejen v České republice, ale i v zahraničí. „Již od mládí mě fascinovala příroda, a to díky častým rodinným vycházkám do přírody. Tehdy ještě nebylo o digitální fotografii vidu ani slechu. Při našich vycházkách jsem si říkal, že by bylo fajn zachytit tuto krásu kolem a zachovat ji na fotografiích. Jako vzpomínku pro sebe, ale i pro ostatní. Čas běžel a touha přetrvávala, tak jsem si jako teenager pořídil klasický kinofilmový fotoaparát. Při fotografování krajiny byly výsledky uspokojivé, ale při fotografování detailů rostlin a živočichů byl výsledek značně nejistý. Po vyvolání následovalo často zklamání. O to byla větší radost, když se podařil nějaký pěkný záběr. Zlom nastal s příchodem digitální fotografie,“ popisuje své fotografické začátky Michal Vytlačil.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Pak si v roce 2004 pořídil svůj první digitální fotoaparát. „Byl jsem doslova okouzlen touto technikou. Bylo neskutečné, že po stisknutí spouště byl okamžitě vidět výsledek na displeji. Navíc tyto fotoaparáty umožňovaly fotografování detailů bez dalšího příslušenství,“ vzpomíná na své tehdejší nadšení z nového fotoaparátu. V souvislosti s novou technologií začal objevovat kouzlo makrofotografie. „Při ní člověk nalézá skrytou krásu, kterou lidské oko často nemůže ani postřehnout. V roce 2013 mě pak kolegyně upozornila na překrásné rostliny, které se vyskytovaly nedaleko mého bydliště. Byly to orchideje. Zpočátku jsem jí nevěřil. U nás a orchideje? Vždyť je to záležitost tropických oblastí, říkal jsem jí. Nemohl jsem se dočkat víkendu a vyrazil jsem na lokalitu, o níž mě informovala. Tam jsem nevěřil vlastním očím. Spatřil jsem skutečné orchideje. Od tohoto okamžiku se staly orchideje součástí mého života a veškerý svůj volný čas věnuji hledání, mapování a fotografování těchto skvostných rostlin,“ vysvětluje své nadšení Michal Vytlačil.

foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Nadšení z orchidejí ho od té doby neopustilo. „Zaujmou na první pohled. Jednak tvarem svých květů, barvou, křehkostí, způsobem rozmnožování, některé vůní. A také místy, kde rostou. Jsou to místa nedotčená zásahem člověka, ať už to jsou suchá stepní místa, mokřady, lesy nebo horské oblasti,“ vyzdvihuje přednosti vzácných rostlin fotograf, který se za orchidejemi vydává do blízkých i vzdálených míst. „Časté výpravy jsem podnikal na Slovensko, do Rakouska, Itálie či Řecka. I letos jsme měli s kamarády naplánovanou cestu, tentokrát na ostrov Kypr. Avšak koronavirus nám cestu zhatil. Ale není všem dnům konec a v budoucnu se určitě za těmito krásnými rostlinami opět vydáme,“ doufá Michal Vytlačil.

foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Ani doma ale ještě nemá vyfocené všechny druhy orchidejí. „V České republice se vyskytuje asi čtyřiašedesát druhů orchidejí. Mně se jich zatím podařilo nafotit jednapadesát. Snad letos doplním ty chybějící. Pro laika to může být zdánlivě složité, ale v době internetu není o informace nouze a dají se celkem lehce nalézt. Lze vyhledat druhy orchidejí, které se vyskytují u nás, dále dobu kvetení, lokalitu a podobně. Realita je pak trochu složitější, protože není jednoduché vypravit se na lokalitu v daný termín a mít jistotu v objevení kvetoucích rostlin. Záleží na počasí, a také na druhu orchideje. V daný rok nemusí vůbec vykvést. To je pak to pravé dobrodružství. Orchideje rostou od nížin až po horské oblasti, a to od jara až do pozdního léta. Většina orchidejí je v současné době vázána na chráněná území. Dříve rostly hojně po celém území naší republiky, ale díky intenzivnímu zemědělství došlo k ústupu těchto rostlin a dnes se vyskytují pouze v malých populacích již ve zmíněných chráněných územích,“ říká.

foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Stejně jako rybáři, také fotografové se chlubí svými nejlepšími „úlovky“. „Mezi mně určitě patří sklenobýl bezlistý. Tuto orchidej se mi podařilo nalézt a nafotit v okolí Brna, na Šumavě a na Slovensku v podhůří Vysokých Tater. Řadí se mezi nepravidelně kvetoucí orchideje. To znamená, že nemusí několik let vůbec vykvést, záleží na podmínkách. Tomu odpovídá anglický název Ghost, což v překladu znamená duch, zjevení či přízrak. Sklenobýl je orchidej zcela bez chlorofylu. Po celou dobu svého vývoje je závislá na mykotrofní výživě - získává živiny z půdy prostřednictvím houbových vláken,“ popisuje na snímcích zachycený unikát fotografický nadšenec. Jeho fotografie mohou zájemci najít na webové stránce www.michalvytlacil.cz. „Tam si mohou prohlédnout většinu mých fotografií. V minulosti se mi podařilo uspořádat i výstavu fotografií v Bystřici nad Pernštejnem. Na ní byly snímky s různou tematikou. Výstava fotografií orchidejí však teprve čeká na svoji realizaci. Pokud se mi to podaří, budu rád, když se lidé přijdou potěšit krásou těchto skvostných rostlin,“ dodává.

foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová