Marie Žilová s dcerou Evou už devatenáct let vytváří krojované panenky
Marie Žilová z Nového Veselí vytváří spolu se svou dcerou Evou Jurmanovou krojované panenky. „Začalo to tak, že má dcera Eva byla na mateřské dovolené a začala sbírat panenky s porcelánovou hlavou. Když chtěla nějakou kvalitnější, zjistila, že jsou velice drahé. Já jsem doma jednu starou panenku měla, ale nebyla právě moc pěkná. Tehdy jsem pracovala v archivu, kde jsem objevila publikaci o lidových krojích od Vratislava Bělíka. Líbil se mi tam třebíčský kroj. A tak jsme si s dcerou řekly, že si tento třebíčský kroj pokusíme ušít a vyšít. A první krojovaná panenka byla na světě,“ popisuje prvopočátky své tvorby Marie Žilová.
close info Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová zoom_in
Jejich panenky mají na sobě přesné repliky původních krojů, před každou tvorbou musí obě lidové umělkyně absolvovat dlouhodobé studium. Pak je na řadě shánění materiálů a rukodělná práce. „Není to jako když se kupují obyčejné lepené krojačky. Každý kousek šatstva, který na panenku oblékáme, je ručně vyráběný. Šijeme, vyšíváme, pleteme, háčkujeme i paličkujeme. Já mám výuční list na výšivku, moje dcera síťuje. Já umím drhat i síťovat, háčkuji i pletu,“ vypočítává rukodělné techniky, které jsou při tvorbě krojovaných panenek zapotřebí, Marie Žilová.
close info Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová zoom_in
Panenek v krojích už za devatenáct let, co se této tvorbě věnují, vyrobily okolo tří set. Panenky ovšem nedělají radost pouze tvůrkyním samotným. Potěšení přinášejí i návštěvníkům výstav, které jsou rozesety po celé naší republice. „Za devatenáct let už jich bylo okolo čtyřiceti. Nejméně jich bylo na jižní Moravě, je zajímavé, že tam mají lidé zájem pouze o své kroje. Je to škoda, srovnání je důležité. Na jiných místech chtějí vidět pestrou paletu krojů,“ podotýká Marie Žilová.
close info Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová zoom_in
Díky jejich tvorbě byl oběma lidovým umělkyním už také udělen titul Mistr tradiční rukodělné tvorby Kraje Vysočina. „Obdržely jsme jej v minulém roce a jsme na něj opravdu pyšné. Je to krásná odměna za naši dlouholetou práci,“ usmívá se tvůrkyně krojovaných panenek.
close info Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová zoom_in
Svá malá umělecká díla Marie Žilová s dcerou nejen vystavují, ale také prodávají. „Děláme je na zakázku, za rok jich ovšem zvládneme vytvořit jen pár. Jsou to hodiny a hodiny práce. Musíme si nejprve sehnat dokumentaci na kroj, který chceme vytvářet. A teprve poté se můžeme pustit do díla,“ vysvětluje postup Marie Žilová.
close info Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová zoom_in