Sněmovna předlohu přijala podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Předpokládá, že osvojení dítěte by bylo možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů.

Dolní komora schválila upravenou novelu hlasy 123 ze 176 přítomných poslanců. Proti bylo 36 členů Sněmovny. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

Zástupce předkladatelů původní novely občanského zákoníku o takzvaném manželství pro všechny Josef Bernard (STAN) označil schválenou podobu za ohromný posun. Vyhraná je podle něho pouze bitva, ale nikoli válka, když poukázal na to, že je třeba ještě přesvědčit senátory, aby zákon podpořili. „Já bych tu taktiku nechal otevřenou," řekl Bernard na tiskové konferenci po hlasování.

O ideální řešení nejde

„Není to řešení, které by bylo pro nás řešením ideálním,“ komentovala schválené znění pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, která také patří k zastáncům plnohodnotného manželství i pro stejnopohlavní páry. „Stále ještě budou lidi děleni na dvě kategorie. To nám vadí,“ řekla.

Z výsledku hlasování nejsou nadšení ani zástupci platformy Jsme fér. Ta již od roku 2017 usiluje o to, aby v České republice mohli dva muži nebo dvě ženy vstoupit do manželství se všemi právy i povinnostmi a mít skutečnou svatbu. „Sedm let slýcháváme z úst poslanců a poslankyní: narovnejme jim práva, jen ať se to nejmenuje manželství. Přesto Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení novely zákona o manželství pro všechny páry schválila pozměňovací návrh, který stejnopohlavním párům nepovoluje vstupovat do manželství a nepovoluje jim ani společné adopce,“ uvedl ve středu zástupce iniciativy Filip Milde.

Přispějte svým názorem do ankety Deníku:


Nahrává se anketa ...

Podle něj tím, že páry stejného pohlaví budou moci uzavřít jen partnerství, zůstane česká společnost rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. „Partneři si budou moci podle sněmovnou schválené novely přiosvojit dítě druhého partnera, společné adopce jim však nadále budou zakázány. To pro děti osvojované z ústavů znamená, že budou muset proces adopce absolvovat dvakrát za sebou. Státu tento návrh přináší zbytečnou administrativní zátěž,“ poukázal na komplikace Milde.

Novela by měla být účinná od příštího roku, odkdy by stejnopohlavní páry také už nemohli vstupovat do nynějšího registrovaného partnerství. Registrovaní nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod.

Ve hře byly ve Sněmovně i další poslanecké pozměňovací návrhy. Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem se všemi právy, jako mají v manželství žena a muž, předpokládala úprava Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). Takové řešení, které ale dolní komora zamítla, podporovali předkladatelé původní novely občanského zákoníku v čele s Bernardem.

Rozdělená Sněmovna

Stejně v hlasování dopadl pozměňovací návrh Karla Haase (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Zuzany Ožanové (ANO), který rovněž předpokládal přejmenování svazku dvojice stejného pohlaví z manželství na partnerství. Z práv ale vyřazovala zcela postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení.

Stejná byla úprava podaná poslanci hnutí SPD Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem. O ní, stejně jako o původním znění novely o takzvaném manželství pro všechny, poslanci nehlasovali.

Novela občanského zákoníku o manželství i pro dvojice stejného pohlaví Sněmovnu dělila. Zastánci argumentovali zejména narovnáním práv lidí, odpůrci zase trvali na tradičním pojetí manželství jako svazku muže a ženy. Navrátil a Válková označili svůj pozměňovací návrh ve zdůvodnění za kompromis.