Předchozí
1 z 5
Další

Luboš Korbář je „sběratelem“ smírčích kamenů

Kameny opředené příběhem s dávnou tragédií zaujaly Luboše Korbáře z Bystřice nad Pernštejnem natolik, že se stal jejich vášnivým „sběratelem“. „Začal jsem s tím před dvanácti lety při geocachingu. U vojetínské „kešky“ byl smírčí kámen. Podle mě jeden z nejhezčích na Žďársku. Právě díky němu mě začaly smírčí kameny zajímat více. Sehnal jsem si o nich i jednu brožuru, ta mi ale při jejich hledání moc nepomohla. Vlastně jsem podle ní nenašel žádný kámen. Takže jsem začal pátrat po dalších knížkách. Podařilo se mi koupit jeden z posledních výtisků Smírčí kameny a kříže České republiky, kde jsou zaznamenány všechny evidované smírčí kameny u nás,“ říká Luboš Korbář.

Foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Hledání němých svědků minulosti opředených tragickým příběhem není jednoduché. Ani sebedokonalejší příručka nedokáže hledače přesně nasměrovat. A tak se stává, že se pátrání po jednom kameni může poněkud protáhnout. „Nejdéle jsem hledal smírčí kámen u Světnova. Byl jsem tam třikrát, než jsem ho našel. Poprvé jsem měl s sebou i průvodce, místního znalce. Ale ani on kámen nenašel. Podruhé jsem na to šel jinak. Oslovil jsem tamního starostu, ten na mě ale koukal velice nedůvěřivě. A taky mi nepomohl. Potřetí jsem využil fotografie z internetu. Díky nim se mi to nakonec povedlo, ale hledal jsem ho stejně dvě nebo tři hodiny,“ vzpomíná Luboš Korbář.

Foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Při pátrání po smírčích kamenech se často obrací i na přátele, kteří se tímto koníčkem také zabývají. Ne vždy mu ale pomohou. „Hledal jsem smírčí kámen poblíž Kadolce a nemohl jsem jej najít. Tak jsem zavolal kamarádovi, který u něj kdysi byl. A on mě po telefonu navigoval – půjdeš 300 metrů rovně, pak odbočíš doleva, půjdeš dalších 200 metrů, pak půjdeš doprava… Bylo mi divné, že by si tak přesně vybavoval cestu. Vysvětlilo se to na konci telefonátu, když řekl, že si přece nemůže přesně pamatovat, kde jaký kámen je. Prostě si ze mě utahoval,“ směje se Luboš Korbář.

Foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Hledač smírčích kamenů jich má na svém kontě už okolo stovky. Hledá je po celé republice. „Nejvíce jich je na Ašsku a na Jihlavsku. Všechny jsou podle mého názoru krásné, každý z nich má své kouzlo,“ prozrazuje Luboš Korbář. A který smírčí kámen ze Žďárska je podle něj ten nej? „Asi ten v Pikárci, ten mám nejraději,“ odpovídá hledač smírčích kamenů.

Foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Svému koníčku věnuje takřka veškerý svůj volný čas. „Když mě to chytne, jdu na celodenní výlet. Kromě smírčích kamenů hledám a fotografuji i hraniční kameny a vyhledávám vzácné květiny, například orchideje. Mnozí by se asi divili, kolik se jich na Žďársku ve volné přírodě najde,“ nechává se slyšet Luboš Korbář.

Foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová