Mezi prokázané hoaxy patří třeba článek šířený z dezinformačních webů NWOO a CFP (Czech Free Press), v němž se píše, že „na americké ambasádě ve Wu-chanu byly po její evakuaci nalezeny zakopané boxy s biologicky nebezpečnými materiály“.

Koronavirus - Ilustrační foto
Panika kolem koronaviru vede k útokům. Lidé věří nebezpečným lžím

Jak upozorňuje server pro boj s online manipulacemi Manipulatori.cz, jde ve skutečnosti o parodickou zprávu z ruského satirického webu Panorama.pub.

"Dostali to do těla přes 5G"

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkRůzné fantaskní teorie začal o koronaviru šířit také web Kamenovo.cz, jenž jinak prodává údajné „pyramidální zářiče“, „čakrové přívěsky“ a podobnou produkci.

Tento web uvedl v článku z 28. února, nazvaném „Utajená operace – co mainstream nepíše o spojitosti mezi novým koronavirem a 5G“, že technologie 5G využívá elektromotorického napětí, aby „otevírala póry ve vaší vlastní kůži a vkládala cizí DNA do vašeho krevního oběhu a buněk“.

Mem, který se začal lavinově šířit českým i světovým internetem, ale určitě není pravdivý. Alkohol vám proti koronaviru nepomůže
Alkohol dokáže zabít koronavirus. Další falešná zpráva mate lidi

„Co když se 5G používá ve Wu-chanu k tomu, aby otevíralo kůži obyvatel a nový koronavirus, vzniklý jako biologická zbraň, se lidem snáz dostával do organismu?“ ptá se web Kamenovo.cz v nepodepsaném textu. Důvodem by podle něj mohla být "agenda povinného očkování, depopulační agenda a transhumanistická agenda".

Komunity vyznávající společný koníček začaly vtipkovat na téma zákazu akcí
Vtipy o zákazu akcí 100+1 zahltily internet. Lidé se předhánějí v originalitě

Podle Martina Drtiny z Českého telekomunikačního úřadu přitom budou sítě 5G spuštěny na týchž frekvencích, na nichž po desítky let vysílala celoplošně televize.

„Žádné negativní účinky na zdraví živých organismů to nemělo, takže není sebemenší důvod se obávat, že 5G by je mělo mít,“ uvedl pro server Manipulatori.cz Drtina.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník