Na sto tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní v České republice po zaokrouhlení 12 případů koronaviru. Zatímco více než týden toto incidenční číslo rostlo, dnes se proti sobotě nepatrně snížilo. V sobotu mělo hodnotu 12,2, dnes je o desetinu nižší. Stále velké rozdíly jsou ale mezi regiony.

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler.
Petr Winkler: Třetina Čechů má psychické potíže

Nejhorší situace zůstává v hlavním městě. Za předchozích sedm dní připadá na sto tisíc Pražanů 29 nakažených. Ve středních a jižních Čechách je incidence shodně 15, v Plzeňském kraji, na Vysočině a v Karlovarském kraji je incidenční číslo na hodnotě 11. Nejlépe je na tom znovu Zlínský kraj, kde bylo v uplynulém týdnu na sto tisíc obyvatel pět nakažených.

Počet testů zůstal stejný

Laboratoře v sobotu provedly 88 tisíc testů, stejně jako před týdnem. U preventivních a plošných testů, které jsou nejčastější, podíl odhalených případů nákazy proti předchozí sobotě mírně klesl na 0,09 procenta.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se snížil z 0,46 na 0,29 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních vzorků naopak zvýšil z 0,73 na 1,7 procenta.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek
Mutace delta ovládla Česko. Podezření na ni existuje u 97 procent vzorků

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v zemi 1 676 222 případů covidu-19. Většina lidí se z nemoci již vyléčila. S koronavirem naopak zemřelo 30 373 lidí. V posledních třech dnech ministerstvo neeviduje žádnou oběť.

Očkování v sobotu podstoupilo 12 tisíc lidí, o 6600 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace podali zdravotníci v Česku téměř jedenáct milionů dávek vakcíny, ukončené očkování má více než 5,3 milionu lidí.