Vojáci a technika se budou přesouvat v sedmi konvojích, které budou ještě rozdělené až do pěti skupin s rozestupy mezi sebou. „Přesun bude probíhat v nočních až brzkých ranních hodinách tak, aby minimálně zasahoval do silničního provozu,“ uvedla Armáda České republiky.

Konvoje vjedou na české území přes hraniční přechod Rozvadov a budou pokračovat po trase dálnic D5, D0, D1 a silnici I/38 do vojenského areálu Rančířov, kde si američtí vojáci přes den odpočinou. Další den navečer pak vyrazí na hraniční přechod Břeclav po trase silnice I/38 a dálnic D1 a D2.

Všechny konvoje bude doprovázet Vojenská policie ve spolupráci s Policií České republiky. Jednotky se vrátí stejnou trasou ve druhé polovině března 2022.

Cvičení běloruské a ruské armády v Bělorusku
Napětí na Ukrajině: Oligarchové a podnikatelé odlétají ze země

Vojáci a technika armády USA se přes Česko přesouvali v minulosti už několikrát. Velkou pozornost vyvolal například konvoj asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel, který projížděl Českem na jaře 2015 cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu Ramstein v Německu. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci (NATO) a sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců.

V dalších letech pak následovaly i početnější konvoje. Třeba v roce 2018 projelo Českou republikou dohromady asi 400 vozidel a 1 000 vojáků americké armády. Naposledy projíždělo loni v květnu a červnu Českem zhruba 700 vojáků a 150 kusů techniky armády USA. Předloni konvoje nejely, protože kvůli opatřením proti šíření koronaviru bylo zrušeno i cvičení.