Vyloučená lokalita Kadaň–Prunéřov se nachází kousek od obrovské prunéřovské elektrárny. Vznikla v devadesátých letech, když sem do čtyř bývalých nádražních budov Kadaň nastěhovala své neplatiče. Oblast jí postupně přerostla přes hlavu a nevěděla si s ní rady.

V roce 2002 nastoupil do čela radnice Jiří Kulhánek a rozhodl se lokalitu spravovat ve spojení s Agenturou pro sociální začleňování. Zdejší byty město postupně získalo do svého vlastnictví a zavedlo systém prostupného bydlení. Do oblasti zavedli městský autobus, který přijížděl podle začátku výuky ve školách. Zdejší děti rozdělili do všech pěti základních škol v Kadani.

Jan Zeman z PAQ Research stojí za novým katalogem Dobrá praxe. Přečtěte si rozhovor s analytikem vzdělávání a školství:

Rodiny začínaly v nejnižší kategorii se základním standardem a společnými sprchami na chodbě. Do bytů vyšší kvality postoupili jen v případě, že s podporou sociálních pracovníků splnili konkrétní podmínky.

close info Zdroj: Deník zoom_in „Když si člověk začne plnit své základní povinnosti, například placení nájmu, posílání dětí do školy, řešení svých dluhů, a pokud nějaké roky spolupracuje, má možnost postoupit do druhého stupně. Ten se také nachází v Prunéřově a je tam daleko kvalitnější bydlení,“ popsal webu Agentury pro sociální začleňování kadaňskou praxi tehdejší dlouholetý starosta Kulhánek. „Pokud se mu daří i nadále, najde si práci, nemá dluhy a pečuje o děti, dostane možnost bydlet v Kadani. To jsme si už vyzkoušeli na několika případech a osvědčilo se nám to,“ dodal.

S pomocí kariérních poradců neziskovek se jim také podařilo dostat z úřadu práce desítky mladých lidí zpět do školních lavic. Přímo ve městě pro ně zřídili učiliště a během studií jim poskytovali práci na údržbě města. Nutnost školní docházky k lepšímu bydlení přineslo výsledky: V podobných lokalitách nedokončí základní školu zhruba 10 procent dětí, zde je to 4,5 procenta. O necelé procento více, než je celorepublikový průměr.

Další úspěšná města

Když výzkumníci z PAQ Research v listopadu 2023 sestavovali novou podrobnou mapu vzdělávání, zjistili, že některé obce s rozšířenou působností ve vzdělávání zaostávají navzdory své relativně dobré sociální situaci. A naopak že některá mají mnohem lepší čísla, než by se očekávalo. A tak začali pátrat po příčinách úspěchu navzdory místním podmínkám.

Investovat do vzdělávání znevýhodněných a zaostávajících žáků a postarat se o to, aby nekončili již na základní škole, se státu jednoznačně vyplatí:

Pozitivní příběhy našli kromě Kadaně i v dalších překvapivých lokalitách, jako jsou Bruntál, Tanvald nebo Obrnice u Mostu. Sestavili z nich katalog Dobrá praxe. Někdy za úspěchy stojí podpora bydlení, jindy dostupné školky pro sociálně slabé děti nebo činorodé poradenské pracoviště ve škole.

Jak ale upozornil analytik PAQ Research a hlavní autor katalogu Jan Zeman, kvůli roztříštěnosti Česka do tisíců malých obcí a zřizovatelů škol se dobrá řešení jen obtížně přelévají do sousedního území či vedlejší školy. „Potřebujeme zvětšovat celky, aby se kvalita šířila napříč republikou,“ apeluje Zeman v rozhovoru pro Deník. I proto výzkumná organizace přišla s webem Dobrá praxe, jenž má sloužit jako inspirace po celém Česku.

Jak si vede váš region ve vzdělávání? Výzkum ukázal na překvapivé premianty i nečekané propadlíky

Výzkumná organizace PAQ Research přišla koncem roku 2023 s aktualizovanou mapou vzdělávací neúspěšnosti. Ukázala na oblasti, které si vedou nad očekávání dobře, i na ty, které zaostávají, ačkoliv by díky svým sociálním podmínkám měly na víc.

Výzkumníci pro každou obec s rozšířenou působností spočítali, jak by vzhledem k místním sociálním podmínkám měly vypadat úroveň školních znalostí a vzdělávací neúspěšnost, tedy hlavně nedokončování základní školy, propadání či absence. Čísla porovnali s realitou a k datům vydali doporučení, které mikroregiony musí zapracovat na sociální situaci rodin a které na vzdělávacích podmínkách.

Výzkumníci došli leckdy k překvapivým výsledkům. Zatímco obce s rozšířenou působností jako Kadaň, Litvínov, Děčín, Bruntál, Krnov nebo Rýmařov výrazně předčily očekávání, například Rokycany, Žatec, Hlinsko, Kutná Hora, Třeboň či Jeseník zůstaly daleko za očekáváními. Výzkum také upozornil na vnitřní periferie a neúspěšná sídla v jinak vyspělých regionech, jako je třeba Plzeňský nebo Jihočeský kraj.

Mapu najdete zde: https://www.mapavzdelavani.cz/zaostavani-a-prekonavani.