Aktuální česká iniciativa má zemi Volodymyra Zelenského zajistit až 800 tisíc dělostřeleckých granátů. Minulý pátek premiér Petr Fiala oznámil, že ČR sehnala prostředky na nákup tří set tisíc kusů. Podle dostupných zdrojů se do české mise zapojilo osmnáct států včetně Francie, Norska nebo Belgie.

Otázka týdne: Má česká vláda tlačit na Ukrajinu, aby se dohodla s Ruskem i za cenu ztráty okupovaných území? Vyjádřit svůj názor můžete v anketě v článku.

Přesto ani mohutné finanční a zbrojní injekce od států EU a NATO neposouvají Ukrajince ke konečnému vítězství. Vladimir Putin spoléhá nejen na převahu v počtu lidské síly, ale také na únavu Západu a „spojence“ typu Donalda Trumpa, Viktora Orbána a Roberta Fica.

Co zaznělo v kladenské debatě s prezidentem Petrem Pavlem?

Právě postoj současné slovenské vlády vedl k bezprecedentnímu gestu českého kabinetu, který dočasně zrušil pravidelné mezivládní konzultace. Ty se konaly poprvé v roce 2012 a ta nejbližší měla proběhnout v dubnu.

„Se Slovenskem nerušíme běžné bilaterální vztahy, ale postoje v náhledu na jednání a směřování máme rozdílné. Netajíme se tím, že jedním z posledních impulzů bylo setkání ministrů zahraničí Slovenska a Ruska. To byla poslední kapka,“ řekl Fiala.


Nahrává se anketa ...

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články najdete pohromadě ZDE.

Má ale Česko představu, jak se bude situace na Ukrajině vyvíjet dál a co se změní, pokud se americkým prezidentem stane Donald Trump? Česká hlava státu Petr Pavel k tomu při besedě s občany Kladna řekl: „Pokud povede cesta k ukončení konfliktu přes nějaký dočasný kompromis, pak si myslím, že je namístě o něm jednat, protože by pomohl Ukrajině a všem ostatním zemím.“

Jak se k tomu staví premiér Petr Fiala? Zeptáme se ho v debatě ve čtvrtek 14. března v 11:00. Jen na Deník.cz.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.