Téměř tři miliony daňových poplatníků budou muset letos odevzdat daňové přiznání a zároveň zaplatit daň z příjmů fyzických osob. Nezřídka přitom chybují v oblasti, která jim může pomoci nechat na účtu větší částku – v uplatňování slev.

Kdy je potřeba podat daňové přiznání za rok 2023:

 • Osobně nebo poštou do 2. dubna.
 • Elektronicky do 2. května.
 • S daňovým poradcem do 1. července.

Deník pro čtenáře připravil speciál o daňovém přiznání. Najdete ho ZDE

Jedná se zejména o slevu na manželku nebo manžela. „Často také zapomínají ve formuláři daňového přiznání podepsat i žádost o vrácení přeplatku, která je jeho součástí, nebo k daňovému přiznání nepřiloží povinné přílohy,“ upozornil mluvčí finanční správy Tomáš Weiss.

Právě sleva na manželku nebo manžela je jednou z řady možností, jak si základ daně snížit. Mimo to si lze daně snížit třeba dary, darováním krve.

Nastal čas připravit si daňové přiznání k dani příjmu fyzických osob. Přečtěte si rozhovor s účetní Janou Jáčovou:

Některé ze slev letos lidem uleví naposledy. „Po přijetí vládního balíčku si letos naposledy odečtou slevu studenti a zruší se slevy z titulu školkovného, odborových příspěvků a výdajů na další vzdělání. Značně omezena bude také sleva na manžela nebo manželku. Partner musí pečovat o dítě do tři let,“ přiblížila některé na příští rok plánované změny daňová expertka společnosti PwC Martina Seidlová.

Slevy, které je možné letos uplatnit naposledy

 • Sleva na studenta 4020 korun
  Mohou ji uplatnit studenti do 26 let nebo studenti doktorandského studia do 28 let.
 • Školkovné
  Za každé vyživované dítě lze uplatnit slevu do maximální výše minimální mzdy, což bylo loni 17 300 korun.
 • Příspěvky odborům
  Jestliže je poplatník členem odborové organizace, může si příspěvky odečíst z daňového základu, maximálně však tři tisíce korun a současně nesmí přesáhnout jeden a půl procenta zdanitelných příjmů ze zaměstnání.
 • Zvyšování kvalifikace
  Pokud poplatník investuje do zvyšování své profesní kvalifikace, může si snížit daňový základ až o deset tisíc korun. Podmínkou je, že si může odečíst pouze skutečné výdaje a nesmí je ani platit zaměstnavatel. Stejně tak je ve svých nákladech neuplatnil jako podnikatel. U postižených se takto částka zvyšuje na 13 tisíc a těžce postižených na 15 tisíc korun.

Kromě zrušení nebo omezení slev vláda schválila i snížení hranice příjmů, na který se vztahuje vyšší sazba daně ve výši 23 procent. „Zatímco v roce 2023 se sazbou 23 procent danily příjmy, které za rok přesáhly čtyřnásobek průměrného ročního výdělku, v roce 2024 bude stačit trojnásobek,“ doplnila expertka. Těmito změnami si tak stát od lidí vezme více peněz.