Nezaplatils? Nikam nepojedeš! Tak se dá ve zkratce shrnout pravomoc policistů a celníků, kteří mohou druhým rokem na místě odebrat registrační značku či nasadit botičku těm šoférům, kteří nezaplatí pokutu nebo se u nich při kontrole zjistí, že dluží peníze za prohřešky z minulosti. Data potvrzují, že řidiči díky tomu mají větší motivaci zaplatit.

Zatímco v loňském roce celníci a policisté vybrali takřka 16 milionů korun, z toho 6,23 milionu na nedoplatcích za dříve uložené pokuty, jen za prvních osm měsíců letošního roku se už částka přehoupla přes 23 milionů korun.

Jaromír Straka z Hranic s luxusním automobilem Bentley Speciál z roku 1937 na společné vyjížďce veteránů z Přerova na Helfštýn
Majitelé veteránů s nimi nově musí na technickou. Zbytečné, kritizují nařízení

„Od ledna do srpna jsme zaznamenali 6 696 nedoplatků pokut za dopravní přestupky. Celkem, včetně nedoplatků uhrazených při vrácení registrační značky, jsme vybrali 20 898 051 korun,“ informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Další více než dva miliony korun získali od hříšníků policisté.

Ve stejném období také celníci odebrali motoristům 288 sad registračních značek. Ve skladu jich přitom ještě pořád leží přes 160. „Ve 121 případech už řidiči zaplatili nedoplatek a značky dostali zpátky,“ doplnila Prudičová. Nejvíce hříšníků, 951, přistihli celníci ve Středočeském kraji. Za ním se s 814 případy zařadil Jihomoravský kraj. Naopak nejméně neplatičů je dle dat v Pardubickém (174) a Zlínském (127) kraji.

Policisté dostanou terminály

Co se týče výše nedoplatků zaplacených při jedné kontrole, žebříčku vévodí řidič, který na začátku roku odevzdal 255 tisíc korun. V budoucnu přitom může být přištižených hříšníků a vybraných peněz ještě mnohem víc, zatímco doteď se totiž na kontroly zaměřovali hlavně celníci, od příštího roku se do nich plánují více pustit i policisté.

Stanice technické kontroly (STK). Ilustrační foto
Novinky na silnicích: Evidenční kontrola platí rok, ztráta techničáku vyjde dráž

„Se zapojením dalších útvarů dopravní police - dálničního oddělení a oddělení silničního dohledu jednotlivých krajských ředitelství - se počítá od počátku roku 2024. A to s ohledem na rozšíření nových druhů platebních terminálů, pomocí nichž řidiči nedoplatky na místě uhradí,“ informoval mluvčí Policejního prezídia David Schön.

V praxi nová kontrola vypadá tak, že hlídka odhaleného neplatiče nasměruje na nejbližší vhodné místo, kde auto odstaví. Tam mu seberou značky či nasadí botičku. Řidič, a případně kdokoliv další z vozu, pak musí využít náhradní dopravu.