Ústavní soud má mít vedle předsedy také dva místopředsedy, tento post dosud zastával jen soudce Vojtěch Šimíček. „Ústavní soud získává silného a zkušeného předsedu. Josef Baxa je nezpochybnitelnou autoritou a jedním z největších odborníků na trestní právo. Stál u zrodu Nejvyššího správního soudu, který také patnáct let řídil,“ napsal prezident Petr Pavel na twitteru.

Pavel na Baxovi oceňuje zejména jeho schopnost a ochotu srozumitelně vysvětlovat právní argumenty široké veřejnosti. „Jsem přesvědčen, že svým vedením přispěje k budování obrazu Ústavního soudu jako spravedlivého a uvážlivého strážce demokracie a lidských práv,“ dodal prezident.

Petr Pavel svůj záměr jmenovat Josefa Baxu předsedou ÚS oznámil jako první v duelu Deníku, a to již v lednu:

Zdroj: Deník

Baxa je ústavním soudcem takřka přesně dva měsíce. V justici působí od roku 1984, mezi roky 1998 a 2002 byl také prvním náměstkem ministrů spravedlnosti Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Podílel se mimo jiné na přípravě a prosazení velké novely trestního řádu i na tvorbě nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví.

Ústavními soudci se stanou (zleva) Kateřina Ronovská, Robert Fremr a Veronika Křesťanová
Senát schválil Pavlovy kandidáty na ústavní soudce. Fremr ale prošel těsně

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že ÚS bude pod vedením Josefa Baxy garancí ústavnosti. Končícímu šéfovi Pavlu Rychetskému poděkoval za dlouhodobou práci pro justici i Českou republiku.

„Novému předsedovi Josefu Baxovi přeji vše dobré v nové funkci a těším se na spolupráci. Věřím, že Ústavní soud bude pod jeho vedením garancí ústavnosti a bude chránit základní práva a svobody,“ uvedl.

Místopředsedkyní se stala Ronovská

Do funkce ústavní soudkyně prezident Pavel jmenoval profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou. Senát její nominaci schválil ve středu. Ronovská je vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která ji letos v dubnu doporučila na ústavní soudkyni. Od loňského září též zasedá ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Ronovská spolupracuje s řadou českých nadací a dalších organizací neziskové sféry.

Soudkyně Kateřina Ronovská.Soudkyně Kateřina RonovskáZdroj: ČTK

„Kateřina Ronovská přináší na ÚS bezprostřednost, energii, ale i mezinárodní rozhled a zkušenosti s fungováním právních systémů jiných zemí. Její dlouholetá práce pro občanskou společnost a neziskový sektor ukazuje, že je ochotná dělat víc, než je standardně dáno její profesí. Zkušenost v této oblasti není v právnické komunitě příliš častá, ale přitom může být pro Ústavní soud velmi cenná,“ zdůvodnil Pavel.

Pavel poděkoval končícímu šéfovi ÚS Rychetskému. Jeho profesní i osobnostní kvality významně ovlivnily celý soud, byl jeho nejviditelnější tváří, řekl. ÚS se v Česku podle prezidenta dlouhodobě těší vysoké autoritě, což je dáno nejenom tím, jaká rozhodnutí přijímá, ale také, jak je odůvodňuje a prezentuje.

Kandidát na ústavního soudce Robert Fremr
Kauza Olšanské hřbitovy? Zásah StB jsme tehdy neodhalili, hájil se Fremr

Senát zatím novému prezidentovi schválil všech šest jeho nominantů. V červnu tak Pavel mohl doplnit personálně oslabený ÚS o Baxu, někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a ústavního právníka Jana Wintra.

Na jmenování čeká místopředsedkyně pražského městského soudu Veronika Křesťanová a bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr.