„Oni mi to vysvětlili, ale já to ani tak nechápu, protože se to nedá pochopit," řekl Babiš. „Byla to chyba. Ministerstvo zdravotnictví to tvoří ve spěchu a xkrát to předělávalo," dodal. 

„Já se za to omlouvám a budu trvat na tom, aby se to změnilo. Zákaz alkoholu trvá, ale není možné, aby si lidé nemohli koupit kelímek s kávou," vysvětlil Babiš. 

Právě kolem prodeje nápojů se v posledních dnech strhla diskuze. K pochybení došlo ve čtvrtek, kdy vláda kvůli nepřesnosti v usnesení zakázala prodej a konzumaci nápojů přímo v restauracích, za což se posléze omluvila a usnesení upravila.

Testování koronaviru v Ostravě, laboratoř AGELLAB. Ilustrační foto.
Počet nakažených opět roste. Testy odhalily 3655 pozitivních, skóre PES stouplo

Z aktuálního nařízení však rovněž vyplývá, že vláda zakázala i výdej nealkoholických nápojů s sebou. Kávu či jiné nápoje tak nelze prodávat z okénka.

Po počátečné nejistotě, zda snad nejde rovněž o chybu, ji vyvrátil na páteční tiskové konferenci přímo ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ uvedl Blatný.

Kelímek s kávou

Některé podniky se tak rozhodly nařízení splnit po svém. Na sítích kolovala fotografie kelímku s kávou, který byl zabalen v pytlíku. To nezůstalo bez povšimnutí a ihned se strhla lavina kritiky. 

„Tohle se prostě ministerstvu zdravotnictví nepovedlo. Je potřeba to opravit. V pondělí na vládě si k tomu řekneme víc. Musí se to vyjasnit,“ řekl pro CNN Prima News ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kafe v pytlíku je podle něj vrchol absurdity.

Kávu ale lze nyní koupit například z auta, což se rovněž neobešlo bez komentářů. „Jak že se to říká? Že politik nesmí být směšný? Takto se s pravidlem ministra Blatného, že kávu s sebou nesmíte pěšky, ale z auta ano, vypořádalo Café Prostoru v pražských Dejvicích. Sdílejte, než to zakážou," napsal na svém twitteru Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Kvůli znovu zhoršujícímu se epidemickému stavu se v pondělí sejde vláda. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vláda pravděpodobně schválí změnu stupně protiepidemického systému (PES) ze třetího na čtvrtý. Hotely a restaurace by pak musely zavřít ke konci týdne. Obchody a služby budou moci dále fungovat. 

Hamáček však uvedl, že by na zpřísnění nečekal na konec týdne, ale vše by uzavřel již ve středu. Jejich výroky však Babiš v ČT kritizoval. 

Servírka čepuje po osmé hodině večer pivo v Pivovaru Monopol, který zůstal 9. prosince 2020 otevřený i po 20:00.
Restaurace nejspíše znovu uzavřou, řekl Havlíček. Čekají je však náhrady

„Není dobré, aby jednotliví členové vlády oznamovali, jestli v pátek či ve středu. To je doména ministerstva zdravotnictví," řekl Babiš. „Víckrát jsem je vyzval, aby to nekomentovali. Oni nejsou ministři zdravotnictví," dodal. 

Babiš rovněž uvedl, že pokud ve 4. stupni zůstanou otevřené obchody, mělo by být otevřeno i o zlaté neděli. Děti by měly jít před Vánoci naposledy do školy 18. prosince.

Rizikové skóre PES stouplo k dnešku o dva body na 71. Už týden zůstává ve čtvrtém stupni rizika, který je vymezen 61 až 75 body. Pět krajů má ale skóre na úrovni pátého stupně. Za dalším zhoršením skóre o dva body je mezitýdenní nárůst počtu nových případů v seniorské populaci. V sobotu laboratoře v Česku odhalily 3655 nakažených koronavirem, což je o víkendovém dni nejvíce od 14. listopadu. Pozitivních byla čtvrtina testů.