Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity. „Abych mediální a politické scéně sebral hlavní terč obsesivní nenávisti,“ prohlásil. 

„Konečně jsem pochopil, jak to funguje. Musíte tam být vždycky, když se kliká, jinak jsou v kancelářích. Je to fajn práce, já si to užívám,“ řekl k činnosti v dolní komoře Parlamentu Babiš.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák po jednání předsednictva hnutí ANO o výsledku prezidentských voleb, 8. února 2023, Praha
VIDEO: Ivo Vondrák skončil jako místopředseda ANO. Navrhl programovou konferenci

Uvedl, že nikdy neřekl, že bude rezignovat. „Nebudu tolik aktivní ani mediálně, protože média ze mě tady vybudovala to zlo za ta léta. Takže bude potřeba, abyste se soustředili na nějaký jiný objekt nebo subjekt, to je tak asi jediná změna,“ dodal expremiér.

Babiš hnutí ANO založil v roce 2012, o rok později se subjekt poprvé dostal do Sněmovny. Po vládních angažmá v letech 2014 až 2021 je nyní v opozici, se 72 poslanci má nejsilnější poslanecký klub. Babiš je od počátku nepřetržitě předsedou ANO. Letos skončil druhý v prvním kole prezidentské volby, v druhém kole jej porazil bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel.

Kritika vlády i médií

Právě prezidentské volby, resp. jejich zhodnocení, byly jedním z témat předsednictva hnutí ANO. Zisk zhruba 2,4 milionu hlasů považuje ANO za skvělý výsledek. Hnutí chce podle Babiše pracovat pro voliče, které ignoruje vláda Petra Fialy (ODS).

Vedle kabinetu expremiér ostře kritizoval i předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru a ČSSD Michala Šmardu, kteří podle něj zradili zájmy svých voličů přímou či nepřímou podporou Pavla.

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš (vpravo) okomentoval 21. října na tiskové konferenci ve volebním štábu v Praze výsledky sněmovních voleb. Vlevo je Marek Prchal
Babišův marketér Prchal po deseti letech končí. Volby důvodem nejsou, uvedl

Kromě ostatních politických subjektů se Babiš na tiskové konferenci pustil i do médií. Výsledkem jejich činnosti, nikoli prezidentské kampaně, byla podle expremiéra nenávist ve společnosti a rozdělení lidí mezi prvním a druhým kolem voleb. Zopakoval také, že jeho prezidentská kampaň byla o míru, ale média sdělení překroutila.