Poslouchat celou noc hlas plačící ženy nebo dítěte? Nebo slyšet štěkot psů? To může notně zabrnkat na nervy i zkušenějšímu vojákovi. České armádě to umožňují směrové reproduktory mnohem výkonnější než megafony, zařízení s dlouhým dosahem, takzvané LRAD. „Nedílnou součástí informačních operací NATO je vojenské klamání a psychologické působení za pomoci systému hlasité reprodukce,“ představili netradiční zbraň zástupci české armády.

Speciální reproduktory užívá Středisko informačních operací. „Slouží k imitování zvuku, například vojenské techniky, střelby a podobně,“ upřesnil specialista Jiří Jonáš.

Hlasitější než startující letadlo

Akustickou zbraň vyzkoušela nedávno česká armáda na mezinárodním vojenském cvičení v Libavé na Olomoucku. „Síla větší verze je více než sto třicet decibelů. V blízkosti tak hrozí bez řádné ochrany poškození sluchu,“ upozornili vojáci. Zařízení překonává i sílu zvuku startujícího letadla.

Směrovým reproduktorem LRAD 450XL mohou taktické týmy z vozidla, nebo po vyložení uprostřed bojů z tripodu vysílat audionahrávky i živý vstup s výjimečnou čistotou až na vzdálenost 1700 metrů. Srozumitelnost mluveného slova má být zachována i přes hluk motorů vozidel, demonstrující dav či další rušivé pozadí.

Informační bojiště. Útok konvenčních sil v sousední zemi podpořený dezinformacemi. Evakuaci civilistů nepřítel z východu narušuje hybridním hrozbami a rozdělením společnosti. I na to se zaměřil scénář mezinárodního vojenského cvičení v Libavé na Olomoucku
Válka slov. Armáda cvičila porážku nepřítele z východu na informačním bojišti

Menší model LRAD 100X pak váží jen necelých sedm kilogramů. Je tak přenositelný jednou osobou ve speciálním batohu. Přesto je na vzdálenost šesti set metrů až o třicet decibelů hlučnější než většina megafonů. Dosahuje až sto dvaceti decibelů. „Taktickou výhodu přináší možnost bezdrátové obsluhy až sto metrů od zařízení,“ doplnili specialisté Střediska informačních operací na mezinárodním vojenském cvičení Powerful Word pod záštitou Skupiny kybernetických a informačních sil Olomouc.

Systém aktivní hlasové reprodukce využívají vojska a bezpečnostní sbory více než sto zemí světa.

Síla akustické zbraně LRAD

- zhruba 140 decibelů u verze 450 XL (na blízko hrozí poškození zvuku)
- menší LRAD 100 X přenositelný v batohu může dosáhnout 120 db
- Pro srovnání: 130 dB – výbuch granátu, 120 dB – start letadla, 110 dB – diskotéka, hlučný koncert.