„Vůči své ženě používal vulgární výrazy, omezoval ji ve volném pohybu či sledování televize. Byl ji pěstí a francouzskou holí,“ uvedla důvod výše trestu samosoudkyně Libuše Skřivanová.

Sedmdesátiletý důchodce po vynesení rozsudku soudkyni slovně napadl. „Nechápu, jak jste mohla dostudovat. Všechno, co říkáte, je lež,“ rozčiloval se. Ze soudní síně ho proto musela vyvést justiční stráž. Při včerejším hlavním líčení vypovídala před soudem snacha Josefa Chlubny. „Spory mezi jím a manželkou trvají už spoustu let. Za poslední tři roky se to ale dost vystupňovalo. Pořád na sebe křičí, už i vnoučata se tam bojí chodit.

Viděla jsem i modřiny mojí tchýně, od toho, jak ji držel pod krkem,“ začala vyprávět Hana Chlubnová. „Pokoušeli jsme se jim pomoci po dobrém i po zlém. Navrhovali jsme jim i oddělené bydlení, ale ani jeden z nich toho nechtěl využít,“ pokračovala.

Přesto mohla Jindřiška Chlubnová, manželka obžalovaného, podle nového trestního zákona, podat návrh na vykázání svého muže ze společného domu. „Policie může rozhodnout o vykázání na dobu deseti dní. Poté na to navazuje rozhodnutí soudu a předběžné opatření, které může být až na třicet dní. Ve výjimečných případech může být prodlouženo až na jeden rok,“ uvedl předseda Okresní soudu ve Žďáře nad Sázavou Tomáš Lichovník.