Kamarádi zavražděné Petry budou muset vysvětlit, proč zorganizovali veřejnou sbírku, kterou neměli úředně povolenou. Okolnosti vyhlášení sbírky chce nyní nechat prověřit jihlavský magistrát. „O povolení sbírky za zmíněným účelem podle naší evidence zatím nikdo oficiálně nepožádal," konstatovala mluvčí krajského úřadu v Jihlavě Jitka Svatošová. Veřejnou sbírku nepovolil ani jihlavský magistrát.

Desítky lidí už několik dní přispívají na konkrétní účet 
a během pietního setkání, které se minulý pátek konalo na jihlavském Masarykově náměstí, házely peníze také do kasičky. Na pietní setkání přišlo zhruba tisíc lidí. Do čtvrtka se na účtu sbírky sešlo něco málo přes pětadvacet tisíc korun. Přestože organizátoři do čtvrtka neměli na sbírku povolení, peníze mohli lidé na účet posílat dál. „Sbírku oficiálně ukončíme v pátek 12. března," řekl ve čtvrtek Deníku jeden z organizátorů Vojtěch Pekárik, který přiznal, že sbírka nebyla úředně povolena. „To je pravda, ale než jsme začali peníze na náměstí vybírat, lidi jsme na to upozornili," namítl Pekárik.

Proč sbírku vyhlásili, když na ni neměli povolení? „Na kraji nám bylo řečeno, že bychom například museli založit občanské sdružení, protože sbírku nemůže pořádat fyzická osoba. To bychom ale nestihli, takže jsme se kvůli časové tísni rozhodli sbírku vyhlásit i bez povolení. Chtěli jsme pomoci rodině," vysvětlil Vojtěch Pekárik.

V polovině minulého týdne Deník zveřejnil informaci, že celý pohřeb zaplatí Bílý kruh bezpečí (BKB). Informaci potvrdil vedoucí jihlavské pobočky BKB Antonín Křoustek.

Zbude pár tisíc

To, že sbírku zřejmě nemají organizátoři povolenou, tušil rovněž tajemník magistrátu Lubomír Dohnal. „Při akci na náměstí, která byla oficiálně nahlášena, jsem organizátory upozorňoval na to, aby dbali na dodržování zákona, což se týkalo i vyhlášené sbírky," uvedl Lubomír Dohnal.

Jihlavský magistrát chce nechat celou sbírku prověřit. Kromě legálnosti sbírky bude úředníky zajímat, jak bylo naloženo s vybranými penězi.

Vojtěch Pekárik ve čtvrtek ujistil, že za věnce a květiny na pohřeb zaplatili osmnáct tisíc korun. „Zbylých zhruba sedm tisíc chceme darovat Bílému kruhu bezpečí," podotkli organizátoři.

Antonín Křoustek z BKB ve čtvrtek řekl, že s organizátory sbírky o případném daru jednal. „Bylo mi řečeno, že půjde zhruba o tři tisíce korun. Zákon nám samozřejmě dovoluje dary přijímat, ale pokud se objeví pochybnosti o legálnosti sbírky, pak budeme muset zvážit, jestli peníze přijmeme," podotkl Antonín Křoustek.

Bílý kruh bezpečí zaplatil celý Petřin pohřeb. Podle informací Deníku se náklady na pohřeb pohybovaly kolem třiadvaceti tisíc korun. „Rozhodli jsme se pohřeb zaplatit s ohledem na výjimečnost případu a špatnou finanční situaci rodiny. Naším cílem je také co nejvíce zmírnit psychické trauma postižené rodiny," poukázal Antonín Křoustek na okolnosti, které vedly k rozhodnutí finančně smuteční obřad zajistit.

Organizace BKB bude s rodinou v kontaktu i nadále 
a bude jim pomáhat také během policejního vyšetřování a soudního procesu.