Jeden z posledních případů policisté řešili o prvním listopadovém víkendu. Zloděj totiž vnikl hned do dvou rodinných domů ve žďárské čtvrti Vysočany.

„Pachatel poškodil zamčené zadní dveře a rozbil skleněnou výplň přízemního okna. Vytvořeným otvorem si otevřel zajištěné okno a vnikl do domu. Prohledal pokoje, ale odcizil pouze hotovost v drobných mincích,“ sdělila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová s tím, že škoda dosáhla výše tři a půl tisíce korun.

Jen o kousek dál, v ulici Kaštanová, pak řádil lapka znovu. Do domu se vloupal po rozbití dveří balkonu a napáchal tam škodu za 45 tisíc.

Okraj města

„Se zloději máme také zkušenosti, i když do domu se nikdy nedostali. V létě bývá otevřená branka, i když jsme ji na noc zavírali. V létě mizí zelenina. Také jsme si všimli, že je odřené okolí zámku od sklepa,“ popsala obyvatelka ulice Polní ve čtvrti Vysočany. Nevýhodou této lokality je podle ní umístění na okraji města, kdy může lapka kdykoliv utéct do okolních polí či slabě osvětlených uliček.

Rodinné domy či byty ve městech podle policejních statistik lákají zloděje více než obdobná obydlí na vesnicích. Jen ve Žďáře tito nezvaní hosté navštívili od ledna do září dvanáct domků a bytů.

A jaké věci si zloději z objektů svého zájmu nejčastěji odnáší? „Bývá to hlavně finanční hotovost, elektrické nářadí, mobilní telefony a další cennosti,“ vyjmenovala Jana Martincová.

Přestože ne vždy je možné vniknutí poberty do obydlí zabránit, lidé by podle policistů neměli podceňovat preventivní opatření.

--------------

Ochrana příbytků

– při odchodu z domu vždy zamykat, byť odcházíte jen na chvíli

– klíč neschovávejte pod rohožku, do botníků ani do jiných skrýší

– v bytových domech je dobré mít prázdné, dobře osvětlené chodby

přízemní okna by měla být zabezpečená (mříže, kování…)

– vybavte dům bezpečnostními zámky a dveřmi, používejte bezpečnostní řetízky, kukátka

– zbytečně okolí neupozorňujte na výskyt cenností a peněz

– neotvírejte neznámým lidem

– do bytu by měly mít přístup jen ty osoby, které dobře znáte

– odjíždíte–li na delší čas, zajistěte návštěvy bytu a vybírání pošty

– je–li to možné, pořiďte si elektronické spínače světel a televize

– pomoci mohou i všímaví sousedé