„Pátráme po skupině neznámých pachatelů. Ti přišli do domku seniorky ve čtvrtek 25. ledna v odpoledních hodinách se smyšlenou legendou, že mají zájem o koupi rodinného domu v obci, kde seniorka bydlí,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Pachatelům se podařilo dostat se dovnitř domku. „A to tak, že jeden z pachatelů zabavil majitelku u vstupních dveří. Druhý z pachatelů mezitím využil její nepozornosti a do rodinného domu vnikl zavřenými neuzamčenými dveřmi, které se nacházely v zadním traktu domu,“ vysvětlila policistka.

Poté se pachatel nerušeně pohyboval v prostorách domu, kde odcizil peníze v částce přesahující osm desítek tisíc korun. „Následně pachatelé objekt opustili přístupovou cestou a z místa zřejmě odjeli přistaveným vozidlem nezjištěného typu a značky,“ doplnila Čírtková.

Seniorka ztrátu peněz později zjistila a celou věc oznámila policistům. Na místo byla vyslána nejbližší policejní hlídka, která provedla prvotní šetření. „Na místo vyjeli také kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Žďár nad Sázavou, kteří se snažili získat bližší popis pachatelů. Kriminalistický technik na místě zajistil upotřebitelné stopy,“ nechala se slyšet policistka Čírtková. Ta v této souvislosti opakovaně apeluje na všechny osaměle žijící seniory, aby své domky i byty vždy řádně uzamykali, a to i tehdy, když se v nich zrovna zdržují.

Štáb prezidenta Miloše Zemana v Top hotelu Praha. Prezident Miloš Zeman obhájil.
Vysočina volila Miloše Zemana

„Kraj Vysočina je charakterizován velkým počtem malých obcí. A právě malé obce jsou v průběhu dne zcela vylidněny, neboť školáci, studenti a produktivní lidé odjíždějí o školy a zaměstnání. I tato situace výrazně nahrává pachatelům trestné činnosti, neboť se tak v malé vesnici mohou pohybovat, aniž by si jich někdo všiml,“ prohlásila policejní mluvčí. Stejně tak se v obci může pohybovat motorové vozidlo zlodějů, aniž by zaujalo něčí pozornost.

„Proto je důležité být velice opatrný a obezřetný a nedůvěřovat cizím osobám, i když mají mnohdy velice lákavé nabídky. Většinou to ale bývá je zástěrka velice zkušeného pachatele, který se chystá důvěřivého seniora oklamat a poté okrást. V případě, že se s takovou osobou setkáte, neváhejte, na nic nečekejte a ihned volejte tísňovou linku 158,“ zdůraznila policistka Dana Čírtková.

Příznivci Miloše Zemana z Vysočiny sčítání hlasů z druhého kola prezidentských voleb sledovali v sobotu odpoledne v restauraci U Prezidenta v Novém Veselí. Právě tam má úřadující hlava státu chalupu.
OBRAZEM: Vítězství zapili v hospodě U Prezidenta šampaňským

Apel policie
"V této souvislosti znovu apelujeme na všechny osaměle žijící seniory, aby své domky i byty vždy řádně uzamykali, a to i tehdy, když se v nich zrovna zdržují. Důležité je také vždy důkladně a důsledně uzamykat i vstupní vrata nebo vstupní dveře do domu. Do domu ani bytu by osaměle žijící senioři neměli nikdy pouštět cizí osoby. Nikdy by neměli otvírat dveře bytu nebo domku, nevědí-li, kdo je za dveřmi. Měli by si pořídit panoramatické kukátko, které umožní nejdříve si dobře návštěvníka prohlédnout. Velice vhodné je instalovat si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Senioři by neměli nikdy reagovat na lákavé nabídky na různé výhry, vrácení přeplatků peněz nebo jiné nabídky. Je důležité se je naučit důrazně odmítat. Zvoní-li na seniora pracovník úřadu nebo jiných služeb, měli by si senioři nechat předložit jeho průkaz a zavolat na úřad nebo instituci, kterou tento člověk zastupuje, a vše si tam nejdříve ověřit. Případně takovou kontrolu odložit až bude se seniorem někdo z jeho blízkých nebo známých.“