„Se slunečnými letními dny přibývají především krádeže v rekreačních oblastech. Zloději často využívají otevřených oken, nezajištěných dveří nebo jinak nezabezpečených objektů,“ uvedla žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Siesty po obědě využil nedávno neznámý zloděj například v ubytovacím zařízení poblíž Křižanova. Bez potíží se dostal dovnitř objektu, kde z odložené peněženky v neuzamčeném pokoji vybral dva tisíce korun. Poté se odebral ještě do volně přístupné kuchyně, kde jej zaujala peněženka, mobilní telefon a osobní doklady – vše v ceně asi čtyři tisíce korun.

Notebook i peníze

Podobný scénář měl i další případ, kdy se zloděj dostal do prostor rekreačního zařízení v Rousměrově na Velkomeziříčsku. „Tam využil volného přístupu do pokoje, který nebyl zamčený, a odcizil z něj notebook za šestnáct tisíc. Při odchodu dokonce dveře zamkl a klíč si odnesl s sebou,“ popsala Petra Šmídová.

Zloděj však neměl dost a pokračoval ještě do rekreační chatky v témže objektu, kde její obyvatelé nechali otevřené okno. Tam ukradl dvě stě korun z nočního stolku, tři stovky pak z pod polštáře.

Přímo klíče od pokojů se zase podařilo získat zloději, jenž řádil ve Vlachovicích. V první místnosti byl ale lapka neúspěšný, neboť ho vyrušil uživatel pokoje.

Další klíče zloděj také nevyužil, protože místnosti nebyly obydlené. Na své si ale přišel v pokoji, kde byl klíč zvenku v zámku. Odnesl si z něj peněženku s osmi a půl tisíci, doklady a platební kartou.

Se škodami na vozidlech i krádežemi věcí, jež jsou v nich uložené, musejí počítat ti, kteří svá auta nechávají zaparkovaná v lesích a vyrazí například na houby či na borůvky. O více jak osm tisíc korun takto v úterý přišel muž, jenž svůj Fiat Punto zaparkoval v lesním porostu v katastrálním území obce Jívoví na Velkomeziříčsku. Opuštěný automobil padl do oka zloději – odcizil z něj autorádio, osobní doklady řidiče a zhruba dva tisíce korun.

Volkswagen Passat, odstavený na místní komunikaci v Karlově na Žďársku, si vzal na mušku další zloděj. Po vypáčení zámku dveří vnikl do vozu, kde kromě autorádia odcizil stan, spací pytel a batoh plný dalšího vybavení. Šoférovi tak vnikla škoda přesahující čtyři tisíce korun.

Odstavení auta na místní komunikaci v nedalekém Světnově se nevyplatilo ani majiteli Škody Octavia. Neznámého pachatele zřejmě zaujala taška odložená na zadním sedadle, rozbil proto okénko auta a vnikl dovnitř. V tašce si pak odnesl klíče a platební a tankovací karty. Celková škoda přesáhla sedmnáct tisíc korun.