Houbaři pak mohou dopadnout jako žena, která své auto zaparkovala u přehrady Vír na Bystřicku. Řidička cestu zloději ještě usnadnila – odešla na odpolední procházku do přírody, aniž by své vozidlo uzamkla. „Když se žena zhruba za hodinu vrátila, zjistila, že jí byl z přední sedačky auta odcizen dámský batoh. V něm měla uloženou peněženku, mobilní telefon, kreditní karty a další doklady,“ popsala případ žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Událost měla ale ještě nepříjemnou dohru – okradená žena později zjistila, že z její karty někdo vybral peníze. „Pro pachatele nebyl velký problém přijít na kód ke kartě, protože byl uložen přímo v odcizeném mobilním telefonu,“ dodala Jana Martincová s tím, že byla ženě způsobena škoda za minimálně jednadvacet tisíc korun.

Milionové škody

Okradená řidička však není na Žďársku zdaleka jediná. Jenom za prvních sedm měsíců letošního roku bylo policistům nahlášeno přes pět desítek takových událostí, jež se staly na území okresu. Majitelům aut zloději způsobili škodu v celkové výši 126 tisíc korun. Také loni se zloději činili – za celý rok vykradli 205 automobilů a napáchali tak škodu za celkem čtyři miliony a 618 tisíc korun.

Lidem, jejichž vůz se stal cílem vykradače, nevzniká škoda pouze odcizením uvnitř uložených věcí. Nemalé částky obvykle musí vynaložit i na opravy krádeží poničeného auta.

„Loni mi vykradli auto, které jsem nechala stát u lesa a odešla na dvě hodiny na houby. Uvnitř auta byl batoh a v něm jen pár drobností. Zato tři tisíce jsem dala za výměnu okna,“ popsala Hana Suchá z Velkého Meziříčí.

Zloději, kteří se chtějí dostat do auta, nemají příliš ohledy. Například v loňském roce policisté na Novoměstsku řešili i několik případů, kdy se pachatelé do aut odstavených u lesa dostali po rozbití skla nalezeným kamenem. Strážci zákona přitom majitele aut neustále upozorňují, aby uvnitř vozů vůbec nic nenechávali.

Vůz jako výkladní skříň

„Právě viditelně odložené věci totiž nejčastěji lákají zloděje. Ten si je může prohlédnout jako ve výkladní skříni a obvykle mu stačí jen malá chvilka, aby se vybraného předmětu zmocnil. Pokud navíc majitel zapomene auto zamknout, má zloděj cestu ještě jednodušší,“ upozornila policejní mluvčí Jana Martincová.

Období, kdy se zloději na auta zaparkované v lesích, ale i na polních cestách či přímo v obcích nejvíce zaměřují, lze podle zkušeností policistů přesně určit pouze stěží. „Zvýšený počet vloupání ale může souviset například s houbařskou sezonou nebo s příjezdem návštěvníků na Vysočinu v jarním a letním období, kdy vozidla často zůstávají odstavená na odlehlých místech,“ vyjádřila se Jana Martincová.

Z aut nejčastěji mizí odložené mobilní telefony, fotoaparáty, peněženky s hotovostí a doklady nebo i oblečení. Cílem nenechavců bývají také autorádia. Policisté proto doporučují je před odchodem raději odmontovat, je–li to možné.

--------------

Vykradenáauta na Žďársku

Počet vykradených aut na území okresu Žďár nad Sázavou:

Rok 2009
Vykradeno bylo zhruba 150 automobilů

Rok 2010
Vykradeno bylo celkem 205 vozidel. Celková škoda činí 4 miliony 618 tisíc korun.

Rok 2011
Od ledna do července, tedy za sedm měsíců, bylo vykradeno přes 50 automobilů. Škoda byla vyčíslena na mininálně 126 tisíc korun.

Zdroj: Policie ČR