Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci, pachateli hrozí až tři roky vězení.

Policisté proto opakovaně apelují na majitele rekreačních chalup a chat, aby se proti vloupání co nejvíce zajistili. Dopadení pachatele je velmi obtížné, neboť vlastníci nemovitosti často na vloupání přijdou až po delší době, takže vlivem časové prodlevy dojde k poškození nebo zničení stop. Dobré je proto zazimované objekty průběžně kontrolovat a také si při té příležitosti všímat pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech. „Majitelům chat rovněž doporučujeme, aby v nich nezanechávali cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky, jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže a uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat u rekreačního objektu viditelně uložený žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které se dají využít k páčení,“ upřesnila Stanislava Miláčková.

Zloději se do chat vloupávají především přes okna a dveře za použití násilí. Nejčastěji podle policistů kradou zahradní nářadí, motorové pily, elektroniku, nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. V praxi však lapkové odnesou všechno, co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Opuštěné chaty využívají také k přespání, a aby se dostali dovnitř, poničí okna, dveře a vnitřní zařízení, i když třeba nic neukradnou. „Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu, je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je také pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, kterou policisté mohou následně využít při pátrání a identifikaci odcizených věcí,“ doplnila Miláčková.