„Neznámý pachatel se vloupal do osobního automobilu tak, že u něj rozbil skleněnou výplň levých zadních dveří, a poté ze zadního sedadla odcizil látkový batoh s peněženkou, finanční hotovostí, platební kartou a osobními věcmi, čímž majitelce vozidla a batohu způsobil škodu, která přesahovala částku čtyř tisíc korun,“ popsal případ David Linhart z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, který zároveň dodal, že pachateli v případě jeho vypátrání hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Tento případ ovšem není ojedinělý. Řidiči, kterým se někdo do zaparkovaného vozu vloupal, mívají většinou dvojí škodu, protože pachatelé krádeží se k odstaveným autům nechovají právě ohleduplně. „Zloději se obecně do motorových vozidel dostávají především za užití násilí. Škoda způsobená poškozením automobilu pak může být i mnohonásobně vyšší než škoda na věcech, které pachatel z vozidla odcizil,“ potvrdil David Linhart.

Policisté apelují na veřejnost, aby nedávala zlodějům záminku k tomu, aby se do aut pokusili vniknout. „Neměli by nechávat na viditelných místech žádné cenné věci ani prázdné tašky nebo kabelky, které je mohou vyprovokovat,“ vyjádřil se David Linhart, jenž zároveň přidal i pár dalších pravidel, které minimalizují riziko krádeží z odstavených automobilů.

„Nenechávejte na sedadlech kabelky, kufříky, notebooky ani doklady nebo peněženky. Zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí. Nenechávejte v kabině auta mobilní telefony, navigace ani jiné osobní věci. Při opuštění vozidla pečlivě zkontrolujte, jestli jsou všechna okna zavřená a vozidlo uzamčené. Při odpočinku v kabině vozidla si dobře zajistěte dveře. Při opravě defektu pneumatiky vozidlo vždy uzamkněte a nenechávejte ho bez dozoru,“ připomenul David Linhart s tím, že pokud si kdokoliv všimne v souvislosti s tímto protiprávním jednáním něčeho podezřelého, ať se neváhá obrátit na linku tísňového volání 158.