Narazili na zamčené dveře. Ale ani bezpečnostní systém nezabránil vstoupit do budovy zloději, který se vydal krást do kanceláře žďárské Základní školy Švermova.

A to jen den před tím, než tu stejnou školu testovali reportéři Deníku.

Jak se zloděj do Základní školy Švermova dostal? Škola se na první pohled jeví jako zcela „nedobytná“. Kdo nemá čip, kterým se vchodové dveře otevírají, musí zazvonit na pracovníka školy.

„Někdo zloděje do školy musel pustit, asi nějaký žák. Ten člověk pak u ekonomky zjistil, že jsem zrovna služebně na městském úřadě. Během několika minut, kdy si sekretářka zrovna odskočila, se pak vloupal do ředitelny, a odtud pak vešel do kanceláře sekretariátu, kde odcizil peníze,“ popsal drzost lupiče ředitel školy Jaroslav Ptáček.


I sebelepší zabezpečení objektu je tedy možné s patřičnou dávkou štěstí obejít. Školák, který před vchodem vidí dospělého člověka, mu většinou automaticky otevře.

Nenapadne ho, že to nemusí být jenom nějaký rodič, ale i potencionální zloděj či vyšinutý psychotik. „Opětovně jsme upozornili žáky na to, že oni sami nesmějí dveře nikomu otevírat. Dotyčný musí zazvonit na zaměstnance školy, který ho doprovodí, kam potřebuje. Kromě toho chceme nechat nainstalovat kamery, alespoň do vestibulu školy a také ke kancelářím,“ dodal ředitel Jaroslav Ptáček.