Petr Zelenka zJihlavy, který je obviněn ztoho, že vysokými dávkami heparinu zabíjel pacienty vhavlíčkobrodské nemocnici, je znovu na psychiatrickém oddělení brněnské vazební nemocnice. Před čtyřmi týdny se totiž znovu pokusil o sebevraždu. Deníku to potvrdil jeho otec Bohumil Zelenka i mluvčí vazební věznice vBrně. Policie ale vdobě, kdy se Zelenka pokusil o sebevraždu, vyhlásila na jeho případ opět informační embargo.

„Spoluvězeň ho viděl, jak si chystá oprátku, tak to oznámil vězeňské službě,“ vysvětlil Zelenka starší. Jeho syn navíc napsal dopis, vněmž se loučí srodinou a za vše se jí omlouvá.

Deník má text rukopisu kdispozici. Zelenka vněm píše, že podat heparin ho poprvé napadlo vkvětnu 2006 a neví, proč to byl zrovna heparin. Zelenka se svěřil, že si pamatuje konkrétních pět lidí, kterým heparin do těla vpravil. Dva znich zemřeli.

„Ta myšlenka přišla sama, nevím, proč přišla. Přišel jsem do práce a musel jsem to podat, pořád mě to nutkalo. Nebylo to, že by mi někdo ublížil ani se nikomu mstít nebo, že bych byl nešťastný. Měl jsem spokojený život, nic mi kradosti nechybělo,“ píše Zelenka vdopise.

Podle Bohumila Zelenky je psychický stav jeho syna velmi vážný. Petr Zelenka se prý stále hlouběji propadá do silných depresí. „Za čtyři týdny, co je vBrně, byl venku jen jednou na půl hodiny. Má představy, že ho někdo přijde zastřelit,“ popisuje stav svého syna.

DOPIS PETRA ZELENKY:

Co Zelenka uvádí v dopise:

„Při tom podání jsem nic nepociťoval, že jim podám lék, nemůžu jim přece ublížit. Vnímal jsem to, že podávám léky, aby se uzdravili, přece nemohli zemřít. Jen jsem vnímal, že právě teď to mají dostat, ale nic se jim nemůže stát.

Nepamatuji si, kolika lidem jsem to podal, pamatuji si pět lidí. U někoho mě to nutkalo, že jsem to musel podat podruhé nebo i potřetí.

Natáhl jsem ten heparin a uvnitř mě to hnalo hned ho jít píchnout. Ať to bylo jednou nebo dvakrát, měl jsem nutkání to podat. Nevnímal jsem to, že by mě někdo přistihl, nedokázal jsem to sám zastavit, byl jsem uspokojen, že se ti pacienti léčí, že je kolem nich moc práce, to mě vzrušovalo.“

Více se dočtete v pátečním vydání Deníku…