Soudce Jiří Vacek včera po vynesení rozsudku řekl, že Zelenka může o podmínečné propuštění požádat po třiceti letech.

„Po deseti letech může žádat o přeložení do mírnější věznice. Pokud se tak stane, teprve od té doby muže po dvaceti letech požádat o propuštění, což je v roce 2038,“ upozornil Vacek.

Ten v odůvodnění konstatoval, že Petr Zelenka vraždil ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, která svědčí o jeho morální zvrhlosti a naprosté neúctě k lidskému životu.

„Činů se dopouštěl na lidech, kteří byli ve stavu bezmocnosti po velmi složitých lékařských zákrocích, a navíc opakovaně,“ vysvětlil soudce.

Prvotní přiznání

„Když jsem se ho ptal, proč lidem nepodal léky, které by jim pomohly, tak odpověděl, že je neměli ordinované lékařem. Jenže heparin také neměli ordinovaný,“ pozastavil se nad jedním z klíčových momentů výslechu soudce Vacek.

Také řekl, že soud nashromáždil dostatek důkazů o vině Zelenky. Klíčovým důkazem je jeho prvotní přiznání ke všem činům včetně motivu. „To, že vinu i motiv, kdy chtěl mít moc nad ostatními, později popíral, je samozřejmě právo obžalovaného,“ podotkl Vacek.

Podle něj jsou důležitými důkazy znalecké posudky z oboru soudního lékařství a psychologické a psychiatrické závěry znalců. Soudce znovu zopakoval, že revizní posudek, který by znovu vyšetřil duševní stav Zelenky, odmítl proto, že neměl na stole oponentní posudek. Současně dodal, že by stejně nic nového nepřinesly.

Klíčová je podle Vacka výpověď primáře brodského ARO Pavla Longina: „Nebýt jeho profesionality, odhodlání a preciznosti, tak by se případ k soudu vůbec nedostal.“

Obhájce Jan Herout v závěrečné řeči obvinil lékaře havlíčkobrodské nemocnice, že mají podíl na tom, co se stalo, protože neudělali všechna vyšetření, aby se vše mnohem dříve odhalilo. Opíral se o závěry komise ministerstva zdravotnictví.

Nový posudek

„Advokát neřekl žádné argumenty, které by to potvrdily, a zazněly tam jen lži, které již byly několikrát vyvráceny,“ reagoval na slova obhájce Pavel Longin. Podle něj je největším ponaučením z kauzy to, že všechny nemocnice v zemi nyní musí počítat při podobných problémech i s kriminálním činem.

Rozsudek si přišel vyslechnout také hlavní vyšetřovatel kauzy, kriminalista Milan Jušta. Je přesvědčen, že by byl Zelenka usvědčen, i kdyby se nepřiznal. Podle něj Zelenka vyjádřil spíše lítost nad tím, že byl dopaden než nad tím, co dělal.

Čtvrtečnímu rozsudku předcházely závěrečné řeči. Státní zástupkyně Lenka Faltusová navrhla pro Zelenku doživotní trest. Jeho obhájce chtěl, aby soud případ posuzoval jako ublížení na zdraví.

Celou kauzou se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Obhájce Jan Herout Deníku řekl, že již jedná s příslušným znalcem, který by měl pro odvolací soud vypracovat znalecký psychiatrický posudek.

Jak vypadá režim doživotně odsouzených

1. Kde jsou doživotně odsouzení?
Vězni odsouzení k výjimečnému trestu jsou umístěni ve třech zařízeních. Z nich nejznámější je věznice Mírov. „Kromě toho jsou pro výjimečné tresty určeny i Valdice. V Opavě si odpykávají trest doživotně odsouzené ženy,“ řekla Deníku Alena Votická z Vězeňské služby ČR.

2. Musejí pracovat?
Ne. Doživotně odsouzení vězni pracovat mohou, pokud se pro ně najde místo. Protože ale mají přísnější režim a pouze tři místa pro výkon trestu, ne vždy práci najdou.

3. Jaký je denní režim doživotně odsouzených?
„Stejný jako všech ostatních vězňů,“ popisuje každodenní život za zdí mluvčí věznice Valdice Josef Witschel. Mohou jednou denně na hodinovou procházku, dvakrát týdně si mohou zacvičit při sportovních dvouhodinovkách. Jednou měsíčně může vězeň vidět své blízké. Na intimní schůzky však musí zapomenout. Ve zpřísněném režimu se nepovolují.

4. Jak doživotně odsouzení snáší, že stráví zbytek života za mřížemi?
„Je to paradox, ale doživotně odsouzení to snášejí dobře,“ řekl Deníku psycholog, dobře seznámený se situací v českých věznicích. Systém je prý nastaven tak, aby udržel odsouzené v relativně dobrém psychickém stavu. To v praxi znamená moderní cely, které jako klasický kriminál rozhodně nevypadají.

5. Jak vypadá cela?
Jako pokoj v bytě. Vězeň v ní má postel, skříňku, stoličku, stůl, umyvadlo, WC, noční lampičku, televizi, centrální rozhlas, varnou konvici, rádio a tísňovou signalizaci.
I denní režim je nastaven tak, aby v odsouzeném nevyvolával beznaději.
Pokud navíc, jako v našem právním řádu, mají tito lidé šanci na propuštění, trest jako doživotní mnohdy nevnímají.

6. Jak se bude chovat Petr Zelenka?
Podle dalšího z psychologů, Daniela Štrobla bude věznění Zelenky problém. Heparinový vrah podle něj patří ke skupině lidí, kteří doživotí mnohdy chtějí vyměnit za trest smrti. „Zelenka se mi jeví jako psychicky labilní, proto čekejme, že to nebude snášet dobře,“ řekl Deníku Štrobl.

(mas)

Doživotí v Česku? 33 lidí

Praha - Třicet mužů na Mírově a ve Valdicích a tři ženy v Opavě si v současnosti odpykávají doživotní tresty. Přibýt k nim může i heparinový vrah Petr Zelenka. Všichni odsouzení s doživotním trestem vraždili. Pouze nejstarší doživotně odsouzená Marie Kukačková (79) sama osobně nevraždila. Doživotní trest za objednání vraždy manžela jí uložila německá justice. Trest si odpykává ale v Opavě. Včera do seznamu přibylo další jméno heparinového vraha Petra Zelenky.

Posledními masovými vrahy odsouzenými k doživotí byli manželé Stodolovi Jaroslav a Dana. Zavraždili osm starých a bezmocných lidí, které bili, svazovali a nakonec uškrtili kvůli penězům.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)