Ti se budou nyní zodpovídat z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Oba případy nejsou letos první. „Od začátku letošního roku se jich podařilo komisařům Služby kriminální policie a vyšetřování ve Žďáře nad Sázavou objasnit celkem osm,“ informovala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Domácí varna

V prvním ze dvou posledních případů figuruje čtyřiadvacetiletý muž, který v místě svého trvalého bydliště ve žďárském okrese vyráběl pervitin. A to za pomoci nejrůznějších chemikálií, a také z veřejnosti volně dostupného léku Modafen.

„Od listopadu se lidé, kteří Modafen v lékárně kupují, nemusejí prokazovat občanským průkazem. Tato skutečnost jim dříve shánění tohoto léku dost komplikovala. Nyní pro ně je výroba drog mnohem snazší,“ nechal se slyšet žďárský kriminalista Roman Stupka s tím, že dříve výrobci drog museli jezdit nakupovat Modafen až do zahraničí, například do sousedního Polska. Kromě drogy samotné se podle Stupky u čtyřiadvacetiletého muže podařilo policistům zajistit celé výrobní zařízení.

Pro potřebu svoji i potřeby dalších osob produkoval pervitin s využitím chemikálií a Modafenu i druhý obviněný, kterému je dvacet pět let. I u něj doma byla zajištěna část celé varny, dále pak vyrobený pervitin, marihuana a extáze.

Více než sto dávek pervitinu

Z obou varen bylo zabaveno na sto deset dávek pervitinu, dále menší množství marihuany a extáze. Všechny tyto zadržené nelegální drogy byly společně s dalšími přípravky a výchozími látkami následně odeslány k odborné chemické expertize.

A jaké vlastnosti jsou podle zkušeností kriminalistů pro výrobce drog typické? „Jedná se spíše o mladé muže, kterým bývá zhruba od sedmnácti do pětatřiceti až čtyřiceti let. Většinou jsou to také lidé, kteří už nějaké drogy delší dobu sami užívají,“ podotkl Roman Stupka. Obvykle jsou tito výrobci nelegálních drog bez trvalého zaměstnání a „na triku“ mívají také další trestnou činnost – často například vykrádání chat nebo krádeže.

To, že se v domě nebo bytě nachází varna pervitinu, mohou lidé poznat mimo jiné podle skutečnosti, že se tam scházejí narkomani, tedy osoby vyhublé, s problematickou pletí, zanedbaného vzhledu. „Čas od času tam může být cítit také charakteristický chemický zápach, který při výrobě pervitinu vzniká,“ dodal Roman Stupka.