Policistům se podařilo pětadvacetiletého Jiřího a osmadvacetiletého Lukáše zadržet ve středu 27. února po několikaměsíční akci s krycím názvem „Rumcajs“.

„Starší z mužů byl chycen v Ondřejově na Pelhřimovsku a mladší v ulici Křenová v Brně. Na akci jsme spolupracovali s členy Útvaru pro odhalováni organizovaného zločinu,“ uvedl zasahující komisař Radek Uhlíř.

Při výsleších se oba lupiči pod tíhou důkazů přiznali. „Při domovní prohlídce u nich byly nalezeny kukly a atrapy zbraní. Oba muži tvrdí, že nikdy opravdovou střelnou zbraň nepoužili,“ sdělil žďárský kriminalista Pavel Kubiš.

Pobočku České spořitelny v Křižanově přepadl osmadvacetiletý Lukáš dokonce dvakrát, v květnu a v říjnu minulého roku. „V prvním případě s ním však nebyl Jiří, ale spolupachatel, který v současné době již sedí za mřížemi,“ dodal Radek Uhlíř.

Loupežná přepadení ve žďárském regionu však nejsou tím jediným, co mají muži na svědomí. „Přepadli také pracovnice čerpací stanice nedaleko Tesca v Brně, pobočku České pošty v Lipůvce na Blanensku a vloupali se i do benzinové stanice v Ústrašíně na Pelhřimovsku,“ vyjmenoval žďárský kriminalista Pavel Kubiš.

Muži, na které je nyní podán návrh na vzetí do vazby, si během loňských přepadení a vloupání přišli na minimálně půl milionu korun. Osmadvacetiletému Lukášovi hrozí až deset let vězení.

„Jiří může za mřížemi pobýt déle. Je totiž podmíněně propuštěn z výkonu trestu. Je proto pravděpodobné, že bude posuzován jako zvlášť nebezpečný recidivista,“ vysvětlil policista Pavel Kubiš.