Zda před soudem Roman Švaňhal skončí, či nikoli, nyní rozhoduje Krajský soud v Brně. „Pan Švaňhal je stíhán pro trestný čin křivého obvinění. Podle obvinění se ho dopustil vůči své bývalé družce tím, že ji křivě nařkl z toho, že mu vyrazila dveře a neoprávněně mu vnikla do bytu. Policie ale zjistila, že se nic takového nestalo,“ popsal u soudu právní zástupce poškozené Ladislav Prošek z Prahy.
Událost se měla stát už v říjnu 2017 v době, kdy byl Švaňhaal předseda soudu ve Žďáře. Na družku kvůli tomu podal trestní oznámení. Až později na něj bývalá družka podala trestní oznámení pro domácí násilí. Švaňhal od začátku tvrdí, že se to celé stalo kvůli sporu o dítě.
Kriminalisté nakonec bývalého soudce obvinili nejen z týrání družky, ale i křivého obvinění. Případ dostalo na starost třebíčské státní zastupitelství. Švaňhal byl takzvaným trestním příkaz odsouzen. S trstem ale nesouhlasil, proto rozhodnutí soudu napadl odporem, což je obdoba odvolání. Krajský soud v Brně nakonec Švaňhalovo stíhání pro křivé obvinění družky zastavilo protože byl stíhán za domácí násilí.
„Podle našeho názoru bylo zastavení trestního stíhání týkající se křivého obvinění předčasné. Nikdo nemohl vědět, jak dopadne hlavní kauza, zda bude za domácí násilí odsouzen, či nikoli,“ upozornil právní zástupce Prošek.
Třebíčské státní zastupitelství proto loni v listopadu požádalo v případu křivého obvinění o obnovu trestního řízení v neprospěch Švaňhala. Okresní soud v Třebíči letos v únoru povolil obnovu řízení. „Obžalovaný si proti tomu podal stížnost ke Krajskému soudu v Brně. Ten o stížnosti dosud nerozhodl,“ konstatovala mluvčí třebíčského soudu Jaroslava Valášková.
Romana Švaňhala soud ve středu 21. června pravomocně odsoudil ke dvaceti měsícům s podmínečným odkladem na třicet měsíců za vydírání a nebezpečné vyhrožování bývalé družce. Stalo se tak před Městským soudem v Praze, který zamítl odvolání Švaňhala proti odsuzujícímu rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 4. Případ se táhne pět let. Opakovaně si ho přehazovaly různé soudy. Jen ten městský se jím zabýval třikrát. Jednou ho dostal na stůl i Nejvyšší soud. Zřejmě to nebylo naposledy, protože Švaňhal avizoval, že se na nejvyšší instanci znovu obrátí s dovoláním.