Nezaměstnaný Michal Š. se opakovaně dopustil trestného činu týrání blízké osoby, s kterým začal před dvěma lety. Trestné činy páchal zpravidla pod vlivem alkoholu. Kromě toho že svoji partnerku hrubě urážel, ji také bil otevřenou dlaní a pěstí do obličeje, házel ji na postel, zaklekával ji, držel ji za vlasy nebo za ruce, aby se nemohla hýbat a vytrhával jí vlasy. Přítelkyni dokonce několikrát pokousal na různých místech těla a v oblasti obličeje.

„V lednu tohoto roku způsobil poškozené na dolním rtu tržně-řezné rány a zhmožděnou ránu na ušním lalůčku, kdy toto zranění si vyžádalo ošetření v Nemocnici Nové Město na Moravě", uvedla u soudního líčení předsedkyně komise Ilona Moučková.

Svou družku Michal Š. fyzicky týral na chatě, v bytě v Brně i v rodinném domě na Žďársku. Dokonce také přímo na náměstí v Brně. Tyran poškozenou loni na přelomu dubna a května na brněnském náměstí při slovní rozepři chytil oběma rukama za krk a poté kousnul do nosu, až jí začala téct krev.

Obžalovaný souhlasil s obžalobou a ke všem činům se u okresního soudu přiznal. Navíc projevil lítost a uznal, že jeho počínání by mělo být potrestáno. Soud proto v jeho případě rozhodl poměrně mírně. Michal Š. dostal za týrání své partnerky třicet měsíců podmíněně se zkušební dobou tři roky. K tomu musí zaplatit výlohy ve výši přes pět tisíc korun spojené s léčbou poškozené. „Přistoupili jsme k výchovnému trestu se stanoveným státním dozorem, s kterým souhlasila i státní zástupkyně obžalované. Odsouzený bude docházet na pravidelné konzultace s probačním pracovníkem. Po celou dobu trestu mu bude připomínat nesprávnost jeho činů," vyslovila rozsudek Moučková. Obě strany se vzdali práva na podání odvolání.

Za týrání blízké osoby hrozil mladému muži trest odnětí svobody ve výši dva až osm roků. Díky jeho doznání a slibu, že podobné chování už nebude v budoucnu opakovat, však dostal podmíněný trest. Už dříve byl trestně stíhán a odpracoval si trest v podobě veřejně prospěšných prací. V minulosti však byl potrestán za jiné chování, proto byl v současném procesu stíhán jako bezúhonný. K rozhodnutí soudu se odmítl vyjadřovat. (mz)