Vedení soudu i údajná hlava zločinného spolčení, konkurzní soudkyně Eva Krčmářová, obvinění odmítají a žádají po senátorovi omluvu. On a jeho tým však místo toho připravili další trestní oznámení.

„Jsem přesvědčen, že soudkyně Krčmářová je součástí konkurzní mafie, která v posledních letech vznikla na Brněnsku a infiltrovala se do orgánů justice, policie a státních zastupitelství. Na přelomu července a srpna dodáme policii další tři případy konkurzních loupeží na brněnském krajském soudu,“ řekl Novotný.

O jaké konkurzy jde, senátor zatím nechce prozradit. Obává se totiž, že by podezřelí začali zametat stopy. „Když jsem podal první trestní oznámení, poslal jsem ho jen protikorupční policii, ministrovi vnitra a ministrovi spravedlnosti. I přesto se do pár hodin začaly z dostupných zdrojů ztrácet důkazy,“ uvedl Novotný.

Krčmářová se brání

Konkurzní soudkyně Krčmářová se proti senátorovým nařčením brání a stojí za ní i vedení Krajského soudu v Brně. Nejen Krčmářová, ale i předseda soudu Jaromír Pořízek proto na Novotného podali trestní oznámení. Pro pomluvu, útok na státní orgán a šíření poplašné zprávy.

„Senátor je ve vleku zkrachovalých podnikatelů a mnou odvolaných správců konkurzní podstaty. To, co tvrdí, jsou jen lži a polopravdy. O skutečné kvalitě mé práce vypovídají fakta,“ bránila se soudkyně. Dokládala přitom, že ze sto devadesáti šesti konkurzů, které od roku 2001 prohlásila, zrušil odvolací soud jen sedm.

„Podle statistik je přitom rušeno odvolacími soudy až čtyřicet procent soudních rozhodnutí. Je zjevné, že mé práci nelze nic vytknout,“ tvrdila Krčmářová.
Kvůli obviněním senátora Novotného nechal v březnu Krajský soud v Brně prověřit svůj konkurzní úsek pracovníky ministerstva spravedlnosti.

Bos v Bystřici

„Výsledky kontroly už jsou, ale zatím zůstávají na ministerstvu a nemáme je v ruce,“ uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Podle informací Deníku však úředníci na žádná pochybení nepřišli.

Novotný a jeho tým, do kterého nově patří i právnička a bývalá předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová, si však stojí za svým. „V novém trestním oznámení zmíníme i další brněnské konkurzní soudce. Rozsah zločinů, ke kterým na soudu dochází, možná překračuje případ Berka v severních Čechách,“ varoval senátor s odkazem na známou kauzu zmanipulovaných konkurzů ústeckého soudce.

Podle zdroje z brněnského právnického prostředí, který si přeje zůstat v anonymitě, jsou zmanipulovaných konkurzů již desítky a škody státu a firem jdou do miliard. Jednou z údajných konkurzních loupeží, která se objevila už v prvním trestním oznámení Novotného, je případ firmy Bos z Bystřice nad Pernštejnem, ve které přišlo o práci přes tři sta lidí.