Soudkyně Ilona Moučková poslala muže, který od začátku svoji vinu popíral, na čtrnáct měsíců do věznice s dohledem. Navíc mu byl uložen trest spočívající v zákazu držení střelné zbraně, a to po dobu pěti let. Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

Nad verdiktem po skončení hlavního líčení kroutili nevěřícně hlavou rodiče zastřeleného Petra Hory. „Je to hrozně nízký trest a navíc v tak mírném vězení. Nakonec ho stejně pustí za dobré chování po půlroce domů,“ rozčiloval se otec zemřelého muže a strýc obžalovaného Jiří Hora.

Jak dodal, dodnes se jim za smrt syna nikdo neomluvil. „Vztahy v naší rodině jsou čím dál horší. Když mají příležitost, akorát nám nadávají,“ podotkl.

Obžalovaný: Mrzí mě, co se stalo

Podle maminky Petra Hory je na celé věci nejhorší to, že včerejším rozsudkem zdaleka nic nekončí. „Odvolal se a půjde to dál. Kdoví, jak to ještě všechno dopadne. Každopádně syna nám už nikdo nikdy nevrátí. Tolik jsme se těšili, až bude mít Petr jednou děti a my vnoučata,“ řekla reportérům Deníku se slzami v očích Marie Horová.

Tragédie, při níž Petr Hora zemřel, se stala pár minut před jednou hodinou v noci. Oba muži před tím popíjeli alkohol. „Chvíli jsme hráli hry na playstationu a já si šel potom lehnout. Když jsem se probudil, viděl jsem, jak Petr leží na zemi. Hned jsem běžel k němu a začal jsem mu dávat masáž srdce a umělé dýchání. Pak přijeli přivolaní lékaři, ale už bylo pozdě,“ tvrdil při prvním hlavním líčení, které se konalo loni v polovině září, Dalibor Hora.

Jeho výpověď se však lišila od toho, co před soudem uvedla Petrova maminka Marie Horová. „Týden po pohřbu Petra jsem Daliborovi psala, ať za mnou přijde. Po městě šly totiž fámy, že si to syn způsobil sám. Dalibor za mnou přijel a říkal mi, ať těm řečem nevěřím, že to byla nehoda. Prý šel na záchod a uviděl na komodě v chodbě zbraň. Chtěl ji uklidit, ale když ji bral, spadla mu, a když ji chytal, vystřelila,“ uvedla před rokem žena.

Podle znalců, kteří na případ vypracovali hned několik posudků, se tehdy devětadvacetiletý muž sám zastřelit nemohl. Z většiny závěrů totiž vyplynulo, že ústí zbraně bylo v době výstřelu od těla vzdáleno zhruba padesát až sedmdesát centimetrů, nikoli čtyřicet, jak při prvním hlavním líčení tvrdil znalec Zdeněk Štěpánek.

Dalibor Hora včera před vynesením rozsudku smrti svého bratrance litoval. „Byli jsme si strašně blízcí. Měl jsem ho rád. Hrozně mě mrzí, co se stalo a jak to všechno pokračuje. Já ho ale opravdu nezabil,“ tvrdil.

Zatímco se obžalovaný proti rozsudku na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.