„Poškozený muž reagoval na inzerát na internetových stránkách, kde dosud neznámý pachatel nabízel k prodeji mobilní telefon. Požadoval zaslání finančních prostředků předem prostřednictvím bankovního převodu. Po vzájemné komunikaci zaslal zájemce částku devět tisíc korun na číslo účtu, jež mu uvedl prodávající. Telefon ani vrácenou finanční hotovost ale muž neobdržel a prodávající zcela přerušil veškerou komunikaci,“ informovala Stanislava Miláčková, mluvčí policie.

Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a případ prověřují. „Za takový trestný čin pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ sdělila Miláčková.

Jak policejní mluvčí dodala, možností nakupování na internetu využívá stále více lidí – mohou si tak zboží vybírat v pohodlí domova a výrobky i jejich ceny v klidu porovnávat, vybrané zboží jim pak zásilkové služby dodají až do domu. „Je však třeba zároveň zvážit i možná rizika spojená s těmito transakcemi. Pokud za vybrané zboží zaplatíte předem na účet prodávajícího, vystavujete se riziku, že v některých případech neuvidíte ani výrobek, ani peníze. Rovněž se nenechte zlákat nápadně výhodnými podmínkami nákupu, velmi nízkou cenou v porovnání s běžnou cenou v obchodech,“ doplnila Stanislava Miláčková.

Policie ČR. Ilustrační foto.
Lup z obchodu schovala žena do kočárku

Policisté tedy pro bezpečnější nakupování na webu radí nakupovat od známých prodejců a o neznámých si předem zjistit potřebné informace, před nákupem si přečíst zásady o dodání zboží a smluvní podmínky. „Nakupující by se měl také seznámit s reklamačním řádem, vyhledat si telefonní číslo a e-mail prodejce a uschovat si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce – objednávka, její potvrzení, termín dodání zboží,“ dodala ještě Stanislava Miláčková. Platit předem je pak vhodné jen v případech, kdy má kupující jistotu, že je obchodník důvěryhodný.