Státní zástupce Jiří Morava z Jihlavy ve včerejší závěrečné řeči navrhl pro třiačtyřicetiletého Marka Budniaka osmnáct až devatenáct let vězení. Pro sedmatřicetiletého Jacka Gontowského žádá devatenáct až dvacet let v nejtěžším českém žaláři se zvýšenou ostrahou. Podle státního zástupce Jiřího Moravy by oba cizinci měli být i vyhoštěni nejméně na deset let nebo na doživotí.

Obhájci žádají zproštění obvinění

Obhájci obou obžalovaných ale prohlásili, že ani na základě objasňování případu před soudem není možné zjistit, kdo z nich zasadil smrtelné rány a kolik. Navíc oba Poláci popírají, že by měli v úmyslu spolubydlícího zavraždit. Proto by měli být podle obhájců tohoto obvinění zproštěni. Gontowského čin navrhla obhájkyně překvalifikovat na těžké ublížení na zdraví a u Budniaka ještě na mírnější právní kvalifikaci.

Žalobce to ale vidí jinak. „Z jejich strany to byl obzvlášť surový a brutální útok, který pro jejich oběť skončil trýznivou smrtí,“ poznamenal Morava. Podle něj není nejmenších pochyb o tom, že se na útoku podíleli oba cizinci.

„Gontowski byl zřejmě aktivnější, ale Budniak se k němu ochotně přidal a v útoku ho podporoval. Oba mohli s bitím kdykoli skončit, ale to neudělali. Naopak svou oběť nechali dlouhé minuty bez pomoci a ta zemřela na vykrvácení,“ upozornil Jiří Morava. Ten vycházel i ze znaleckého posudku soudních patologů.

„Z medicínského pohledu šlo o komplikovaný případ, protože oběť měla poraněné skoro všechny orgány v těle. Rozsáhlá zranění měl mrtvý muž od hlavy až po dolní končetiny,“ řekl soudu patolog a primář Ústavu soudního lékařství v Brně Miroslav Hirt.

Podle něj by bylo jednodušší vyjmenovat orgány, které poraněné neměl. „Šlo o zhmoždění mozku, velké podlitiny v obličeji, vážné zranění krku, několik zlomených žeber, krvácení do jater a ledvin, zlomenou hrudní kost, hematomy na zádech, poranění tenkého střeva a sériové fraktury kostí,“ vyjmenoval některá zranění Miroslav Hirt.

Oběť umírala desítky minut

Ten upozornil, že oběť mohla umírat několik minut i hodin. V době smrti měl třiapadesát kilogramů vážící muž v krvi dvě promile alkoholu. Alkohol byl také hlavní příčinou toho, že Budniak a Gontowski svého spolubydlícího, který byl podle svědků bezkonfliktní typ, napadli. Podle jejich vysvětlení měl v pokoji často nepořádek, který po sobě neuklízel.

Obhajoba se snažila dokázat, že ani jeden z obžalovaných neměl motiv krajana zabít. Podle obhájců byli všichni tři kamarádi. Gontowski ho například nosil z hospody opilého na zádech. Budniak ale slabšího kolegu minimálně jednou napadl už dříve.

Budniak včera v závěrečné řeči řekl, že v žádném případě nechtěl nikoho zabít. „Je mi líto, že jsem tomu nedokázal zabránit a chci požádat soud o spravedlivý trest,“ řekl Budniak a po celou dobu procesu trval na tom, že on dal jen jednu nebo dvě facky a hlavní vinu svaloval na Gontowského. Lítost vyjádřil i Gontowski, jenž využil svého práva a odmítl před soudem vypovídat.

Podle znalců z oboru psychologie a psychiatrie jsou oba muži průměrně inteligentní bez duševní choroby. Nejsou ani závislí na alkoholu a drogách a nepotřebují žádné léčení. Gontowski má podle znalce sociopatické rysy.