Jak minimalizovat riziko, že chatu či chalupu navštíví zloděj, to poradila čtenářům Deníku žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Co by měli lidé udělat, než chatu na delší dobu opustí?
Podle svých možností by ji měli zajistit. Je dobré věnovat pozornost hlavně vstupním dveřím, oknům, okenicím nebo verandám. Cenné věci, tedy například elektroniku a starožitnosti, by si měl majitel raději odvézt do místa svého bydliště. Pokud je objekt pojištěn, jistě se každý navíc řídí podmínkami a radami pojišťoven.

Vyplatí se na chatu či chalupu vypravit i během zimního období a zkontrolovat ji?
Nepravidelně návštěvy letního sídla i v zimě jsou určitě velmi prospěšné. Například odklizený sníh může možného pachatele odradit. Objekt pak budí zdání pravidelné kontroly či obývání. Nezvaní hosté totiž míří do opuštěných chat a chalup převážně v pozdních podzimních a zimních měsících, kdy bývají tyto objekty méně využívané. Jejich kontrola je tedy nutná.

Dorazí-li chatař ke své nemovitosti a zjistí, že se do ní přece jenom někdo vloupal, jak by měl potom postupovat?
Pokud člověk zjistí vloupání do rekreačního objektu, neměl by vstupovat dovnitř budovy, ani uklízet nepořádek a manipulovat s věcmi. Nutností je především neprodleně přivolat na místo policisty.