Mladík si vyhoštění zavinil hned několika trestnými činy, kterých se dopustil během jediné noci ve Velké Bíteši, a to po požití alkoholu. Utržená a rozdupaná poštovní schránka, padesát vytrhaných tyček z laťkového plotu, urvané tašky ze střechy stodoly, rozbité čelní sklo a vylomené zpětné zrcátko u nákladního vozu Mercedes. To vše „zvládl“ mladý Slovák v noci z pátku na sobotu – z 11. na 12. dubna 2008 – ve dvou bítešských ulicích.

To mu ale zřejmě nestačilo. Během cesty z tamní diskotéky ještě surově napadl náhodného kolemjdoucího, dvacetiletého Pavla K.

Pavel K. chtěl oheň, dostal k tomu i rány

„Byl jsem vyprovodit svoji přítelkyni, a zrovna jsem se vracel zpět na oslavu narozenin kamaráda, kde jsme před tím byli spolu. Po cestě jsem potkal dva kluky a jednu holku. Chtělo se mi kouřit a neměl jsem oheň, požádal jsem je proto o zapalovač,“ vyprávěl u soudu napadený.

Muži mu oheň půjčili. „Já jim za to nabídl cigaretu a dali jsme se do řeči. Zeptal jsem se, jestli jsou ze Slovenska. Neměla to být žádná narážka. V tom na mě ale obžalovaný ‚vylítl‘, jestli mi prý na tom něco vadí, a udeřil mě do obličeje. Slečna, která tam byla s nimi, se ho snažila odtrhnout. Říkala, ať mě nechá, že jsem mu nic neudělal, ale on nepřestal,“ vzpomínal dál na nepříjemný zážitek Pavel K.

Podle svých slov ani jednu ránu slovenskému mladíkovi nevrátil. „Snažil jsem se utéct, ale asi po patnácti metrech mě dohonil a zase mě bil a kopal. Pak mi řekl, ať mu dám mobil, peníze, mikinu a cigarety, jinak mě ještě víc zmlátí,“ popisoval krušné chvíle dvacetiletý Pavel K.

Mladík mu ve strachu před dalším napadením mikinu a cigarety vydal. „Mobil jsem zahodil do příkopu, aby mi ho nevzal, a z kapsy jsem vytáhl ještě třicet korun, s tím, že víc u sebe nemám. Pak mě nechal být. Došel jsem ke kamarádovi, který zavolal záchranku. Měl jsem totiž zlomený nos a natržené obočí,“ doplnil.

Obžalovaný Dominik S., který ve Velké Bíteši pracoval, se po incidentu vrátil na byt. „Dal jsem si vyprat oblečení a pak si šel lehnout. Vzbudili mě ráno až policisté,“ řekl před soudem.

Dominikovi S. u soudu přitížila i jeho pestrá minulost vandala. Na Slovensku má totiž „na triku“ hned několik přestupků. „Patří mezi ně krádež v drogerii a v obchodním domě, poškození omítky domu, napadení, krádež peněz z odložené bundy, rozbití skla u dveří či převrácené kontejnery na odpad,“ vyjmenoval žďárská soudkyně Ilona Moučková.

Uvažuji o léčení, tvrdil před soudem

Mladík svých činů před soudem litoval. „Opravdu mě mrzí, co jsem udělal. Vliv na to měl určitě alkohol. Přiznávám, že s pitím mám problémy. Už jsem se o tom bavil i s mamkou. Uvažuji proto o léčení,“ řekl devatenáctiletý Dominik S.

Pětiletý zákaz vstupu na území České republiky však není jediným trestem, se kterým mladý Slovák od Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou odešel. Za trestné činy výtržnictví, loupež a poškozování cizí věci byl Dominikovi S. udělen podmínečný trest dva roky odnětí svobody s odkladem na dvě léta.

Trest však doposud nenabyl právní moci. Zatímco se souzený mladík vzdal práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala osmidenní lhůtu na rozhodnutí.