Dvacetiletý mladík řidiče taxislužby ubodal loni v červenci v obci Polná na Jihlavsku. Oběť, které zasadil 14 bodných ran, pak připravil zhruba o 3000 korun a mobilní telefon.

"Rozsudek krajského soudu jsme potvrdili v celém rozsahu. Trest 17,5 roku do nejpřísnějšího typu věznice je zcela adekvátní a přiměřený," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Proti rozsudku krajského soudu se Chvátal odvolal a domáhal se dnes nižšího trestu. Tvrdil, že neměl v úmyslu taxikáře zavraždit a nic podobného ani neplánoval. Hájil se tím, že se dostal s taxikářem do potyčky, během které vytáhl nůž. Popíral, že by taxikáře napadl již v autě. Soudci mu však jeho verzi neuvěřili.

"Obhajoba obžalovaného byla zcela vyvrácena již u krajského soudu. Už vyšetřovacím pokusem, rekonstrukcí na místě, provedenými důkazy i znaleckými posudky bylo zcela jednoznačně vyvráceno, že by to probíhalo tak, jak se hájí obžalovaný," řekl Angyalossy. Podle něj nelze přehlédnout ani fyzické disproporce poškozeného muže a obžalovaného mladíka.

"Obžalovaný je mladý člověk, sportovec, který provozoval bojová umění, naopak poškozený byl starší muž, který měl omezenou hybnost. I toto potvrzuje skutečnost, že jednání obžalovaného se odehrálo tak, jak je popsáno v rozsudku," dodal mluvčí soudu.

Vražda se stala 8. července 2010 večer. Chvátal měl chuť na pizzu, ale do pizzerie ve Žďáru zajít nechtěl, protože by jej tam prý mohli vidět známí, a ti by to řekli rodině. Té Chvátal řekl, že bude v Praze, kde měl brigádu. Když zjistil, že mu všechny spoje do Polné ujely, vzal si před železničním nádražím taxi. Taxikář jej dopravil podle jeho přání do Polné. Tam mladík vytáhl nůž a taxikáře začal zezadu bodat do krku. Muži se podařilo dostat ven z auta, mladík je však dostihl a bodal především do hrudníku. Zasadil mu dohromady 14 bodných ran do různých částí těla, muž na místě zemřel.

Po činu Chvátal naložil tělo muže do jeho vozu. Odvezl jej do Hrbova na Jihlavsku, kde jej ponechal zakryté větvemi a trávou u rybníka. Auto odstavil v jedné z opuštěných ulic ve Žďáře nad Sázavou. Z auta si odnesl peníze a mobilní telefon oběti, který následně prodal kamarádovi za 400 korun.