Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně ani Starého obhájkyně se nevyjádřily ohledně odvolání, jež lze podat do osmi dnů od doručení rozsudku. Muži hrozilo vězení na šest měsíců až šest let.

Pětašedesátiletý Lubomír Starý se v roli obžalovaného ocitl kvůli konfliktu s policejní hlídkou, který „vyřešil" slzným sprejem. Stalo se to loni v červenci na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši, když ho policisté chtěli kvůli kontrole zastavit při jízdě autem. Muž ignoroval znamení policejního auta a zastavil, až když ho předjelo a zablokovalo cestu. „Podle obžaloby odmítl z vozidla vystoupit a spolupracovat s příslušníky Policie České republiky. Nakonec jednoho z nich napadl, postříkal jej slzotvorným prostředkem a způsobil mu poleptání rohovky a spojivkového vaku očí," informovala Klára Sklenářová, mluvčí žďárského soudu.

První líčení v případu se konalo začátkem března. Starý tvrdil, že mu policejní vůz žádná znamení nedával, a také, že mu policisté, kteří to však popřeli, sprostě nadávali. „Vystoupit jsem nechtěl, protože jsem se bál, že to jsou policisté falešní," řekl Lubomír Starý. Ti s ním ale krátce předtím mluvili na policejní stanici, kde řešil jinou záležitost. „Taková obhajoba tedy nemůže obstát," řekl soudce Večeřa.

Když zastavil, odmítal muž z auta vystoupit a ukázat doklady, policista nakonec jako donucovací prostředek použil zbraň. Starý pak přece jen pootevřel okénko, policista ho chytil za ruku a druhou rukou chtěl otevřít auto zevnitř, a obžalovaný mu nastříkal do očí pepřový sprej. Sám byl u toho zraněn, utrpěl zlomeninu ruky, když se sprejem zasažený policista sesul k zemi a při tom ho držel za ruku. V autě se Starý pak zase zavřel a volal o pomoc na linku 158. Věc tam pak řešila další hlídka.

Obhájkyně Starého žádala při prvním líčení výslech dalších svědků, kteří vypovídali, a zařazení záznamu z kamery na Masarykově náměstí do spisu. Přítomní v soudní síni ho včera zhlédli. „Z důkazů je zřejmé, že pan obžalovaný nerespektoval vizuální a zvukové pokyny policie k zastavení a poté, co zastavil, měl tendenci z místa odjet," řekl předseda senátu Večeřa.

Dle znaleckého posudku má obžalovaný psychické potíže a problémy s alkoholem, státní zástupkyně proto žádala uložit mu ochrannou ústavní léčbu. Starého obhájkyně se proti tomu ohradila, neboť muž alkohol nepije, jak řekl. Své chování při střetu s policisty vysvětlil nepříznivým duševním rozpoložením kvůli problému, který zrovna řešil.

Soud k tomu přihlédl, i k tomu, že muž je bezúhonný. „Nemá ani výrazně špatnou pověst, nicméně ze zprávy z místa bydliště vyplývá i to, že má jisté problémy chovat se vždy, jak by měl, v souladu se zákonem, na veřejnosti se vždy nechová přiléhavě. Byl i opakovaně postižen za přestupky," dodal Večeřa. Ochranné léčení tak soud Starému uložil, ale „pouze" ambulantní, nikoli ústavní. Také musí uhradit škodu přes 3400 korun Vojenské zdravotní pojišťovně České republiky a necelých sto korun poškozenému policistovi. Toho soud se zbytkem nároku na náhradu škody odkázal na občanskoprávní řízení.