V řece kvůli chemikálii uhynulo 8500 říčních raků. Zemědělskému podniku, který patří do skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), za to podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) hrozí ještě jedna pokuta. Toto správní řízení ještě nebylo uzavřeno, sdělil včera ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Podle inspekce unikl koncem loňského března z kanalizace zemědělského areálu pesticid NURELLE, který je vysoce toxický pro vodní korýše a obratlovce. Pesticid se přes levostranný přítok dostal až do řeky Doubravky, v níž byl následně prokázán úhyn raků říčních.

Povolené hodnoty byly překročeny stodevadesátkrát

Tento pesticid obsahuje zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. „Rozbory vzorků vody prokázaly, že povolené hodnoty této látky byly překročeny až stodevadesátkrát. Našla se i ve vnitřních orgánech a svalovině uhynulých raků," uvedl Panský. Doplnil, že firma neudělala dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do vod.

K dalšímu správnímu řízení o pokutě pro ZS Vilémov se Panský blíže nevyjádřil. „Vzhledem k tomu, že dosud nebylo ukončeno, nemůže ČIŽP sdělit výši pokuty ani další podrobnosti," namítl.

„ZS Vilémov k této politováníhodné události konstatuje následující: Jde o záležitost z konce března 2014, kdy souběhem několika okolností došlo k úniku zbytků pesticidního přípravku do řeky Doubravky. Věc byla předmětem dvou správních řízení vedených ČIŽP, přičemž pravomocně uložená pokuta byla ze strany společnosti řádně uhrazena," sdělil včera k případu Bohumír Ostrý, předseda představenstva ZS Vilémov. „Naše společnost vyvodila z předmětné události patřičné provozní důsledky, když přijala celou sadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat. Jde zejména o zpřísnění pravidel pro čištění strojů," dodal ještě Ostrý.

ZS Vilémov je akciovou společností. Podle údajů na svých webových stránkách se věnuje rostlinné výrobě a chovu skotu. Má rovněž bioplynovou stanici. Podle informací ve veřejném rejstříku je jediným akcionářem společnosti firma Cerea, která patří Agrofertu.

(čtk)