Inspektoři prokázali, že závadná látka, která způsobila úhyn, unikla z vnitropodnikové kanalizace společnosti. Pokud jde o zákon o přírodě, je to v poslední době jedna z nejvyšších pokut udělená v České republice, včera to oznámila mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

„Proti uložené pokutě se společnost ZS Vilémov odvolala, Ministerstvo životního prostředí ji však v plné výši potvrdilo," uvedla mluvčí. Vyjádření zástupců společnosti, která už pokutu uhradila, se v pátek ČTK nepodařilo získat.

Případ se stal v březnu 2014. Za znečištění vody řeky Doubravky a jejího levostranného přítoku pesticidem Nurelle, který následně úhyn vodních korýšů a jejich vajíček způsobil, už v roce 2015 ČIŽP udělila ZS Vilémov pokutu půl milionu korun.

„Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Působením velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.