Bratranci Martin Janíček a Jaromír Sedmík z Jihlavy byli v pondělí Okresním soudem v Jihlavě odsouzeni za loupežné přepadení poslíčka s pizzou na dva a půl roku.

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková jim vzhledem k převažujícím polehčujícím okolnostem trest podmíněně odložila na zkušební dobou čtyř let. Oba mladíci budou muset být po dobu trestu pod dohledem úředníků z Probační a mediační služby. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaní i státní zástupce se ihned po vynesení rozsudku vzdali práva na odvolání.

„Nejde o žádnou klukovinu. Jde o velmi nebezpečné jednání, na které se oba připravili a dopředu naplánovali. Opatřili si kvůli tomu i plynovou pistoli. Navíc mne zaráží, jaké malicherné důvody oba mladíky k činu přivedly," uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Dagmar Koutníková Trnková.

Devatenáctiletý Martin Janíček a jednadvacetiletý Jaromír Sedmík přepadli dvaadvacetiletého Dominika, který rozvážel pizzu jako brigádník pro jihlavskou firmu Peťanova pizza letos 24. ledna v Jihlavě – Henčově. Po telefonu si objednali čtyři pizzy. Oba byli maskovaní, když poslíček dorazil na smluvené místo, Janíček na něj vytáhl pistoli a povalil ho na zem. Sedmík vlezl do auta a ukradl z něj peněženku, dva mobilní telefony a čtyři pizzy. Pak utekli do lesa. Později si rozdělili asi šest tisíc korun v hotovosti, pizzy snědli a oblečení, co měli na sobě při loupeži, spálili v kotli.

Sedmík a Janíček se u soudu k přepadení přiznali a také se omluvili přepadenému mladíkovi i firmě. Oba totiž pro firmu také jako brigádníci v minulosti pracovali. Podle nich měli s majitelem nevyřízené účty a chtěli se mu přepadením pomstít.

„Měl jsem vztek na majitele pizzerie, protože jsem kvůli němu platil pokutu pět set korun za špatný technický stav auta. Je mi to hrozně líto. Byla to blbost, už to nikdy neudělám," řekl Jaromír Sedmík, který letos studoval poslední ročník na jihlavské střední škole obchodu a služeb. Maturovat bude až v září.

„Majitel mi dlužil tisíc korun za patnáct hodin práce. Opakovaně jsem to urgoval, ale marně. To, co jsem udělal, byla klukovina a blbost. Dneska už na to mám jiný pohled a už to nikdy neudělám," dušoval se Martin Janíček, který je dnes zaměstnán u stavební firmy jako zedník.

Jejich kajícný postoj před soudem se jim nakonec vyplatil. Za zvlášť závažný zločin loupeže jim hrozil trest od dvou do deseti let. K podmínce jim pomohla jejich bezúhonnost, plné doznání, spolupráce při objasňování případu, projevená lítost, omluva a uhrazená škoda. „Nebýt těchto okolností, určitě bychom zvažovali udělení nepodmíněného trestu," upozornila Dagmar Koutníková Trnková.

Soudkyně se také pozastavila nad tím, že Jaromír Sedmík před časem vystupoval před soudem jako poškozený. Tehdy se měl údajně stát obětí napadení ze strany policistů, kterým předtím Sedmík ze služebního auta sundal poklici. Trojice policistů měla Sedmíka naložit do auta, odvézt za město a tam ho zmlátit a zahodit mu mobilní telefon. Policisté byli nakonec i obviněni, ale nakonec byli obžaloby pravomocně zproštěni.

Problémy se zákonem má i Sedmíkova devětačtyřicetiletá matka Drahomíra. Ta je obžalována z podvodu, kterého se měla dopustit ještě v době, kdy pracovala jako poštovní úřednice. Podle obžaloby se jí během jediného roku podařilo zcela zruinovat šestaosmdesátiletou důchodkyni z Jihlavy a  připravit ji podvodem o byt, statisícové penzijní pojištění v hotovosti a z účtu jí ukradla další statisíce korun. Případ už začal řešit jihlavský soud. Sedmíková všechna obvinění odmítá. Případ byl odročen na neurčito.