Obžalován a odsouzen byl také za porušování domovní svobody. „V noci neoprávněně vstupoval do pokojů, kde byly děti ubytovány, a osahával je na různých částech těla. Věděl, že jsou mladší patnácti let," uvedla mluvčí žďárského okresního soudu Klára Sklenářová. Předtím měl Jeřábek vypít asi tři decilitry rumu a několik piv. „Pokoje obešel asi všechny," řekla Deníku třídní učitelka třeťáků z blanenské školy Zuzana Bělíková. „K holčičkám si lehal do postelí, sahal a mluvil na ně," uvedla Bělíková. Ji samotnou v noci probudil pocit, že někdo v jejím pokoji je. Obžalovaný údajně hladil dívky po zádech, rukou, stehnech, říkal jim miláčku a broučku, také se ptal, zda je smí políbit.

Jeřábek je dle rozhodnutí soudního senátu vinen sexuálním zneužíváním. „Využil bezbrannosti nezletilých obětí," řekla včera soudkyně Blanka Jeňková. Soud Jeřábka potrestal dvouletým vězením. „Pro vysokou škodlivost spáchaného činu nejsou podmínky pro podmíněný odklad výkonu trestu," řekla Jeňková. Podle soudu lze nápravy v tomto případě dosáhnout jen přímým výkonem trestu odnětí svobody.

Jeřábkova obhájkyně potvrdila, že si lehal k dívkám do postelí a dotýkal se jich, ale kromě jedné to prý popsaly jen jako drbání na zádech. Žádala nový znalecký posudek, neboť u obžalovaného nebylo provedeno falopletyzmografické vyšetření k určení diagnózy sexuální deviace.

Posudek psychiatričky Želmíry Herrové uvádí, že Jeřábek není psychicky nemocný. Trpí ale sexuální deviací agresivního typu, jež sice snižuje jeho ovládací schopnosti, ale rozpoznávací schopnosti zachovává.

Obhájkyně tvrdila, že Jeřábek nespáchal pohlavní zneužití, neboť nedošlo k sexuálnímu uspokojování. „Jsem si vědom, že co jsem spáchal, je pro společnost nepřípustné, ale i toho, že už se toho nedopustím. Dívkám jsem jen sahal na záda, k sexuálnímu uspokojování nedošlo," prohlásil u soudu Jakub Jeřábek. Podle včerejšího rozhodnutí soudu se ale pohlavního zneužití jednoznačně dopustil.

Blanka Jeňková uvedla, že dokazování prokázalo, že kuchař obtěžoval nejméně sedm ze třinácti dívek. I svědci Jeřábka označili za pachatele. Soudkyně ho poslala do věznice s dohledem, i když mohl jít i do vězení s dozorem. „Mírnější režim by mu měl pomoci zvládnout nápravu," vysvětlila. Běží lhůta pro odvolání, rozsudek není pravomocný.

Po skončení líčení poslal soud Jakuba Jeřábka do vazby z důvodné obavy, že uprchne. Jeho obhájkyně řekla, že vazba není podložena a její klient podává na postup soudu stížnost. Jeřábek už jednou soudně trestán byl. Po amnestii se na něj ale formálně hledí jako na netrestaného.